Β’ ΑΝΔΡΩΝ: ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟΙ ΑΕΛ, ΑΧΙΛΛΕΑΣ, ΕΝΝΑΔ

0

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ κατηγορίας στον Α’ όμιλο οι ΑΕΛ, Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου και ΑΠΟΠ απέναντι στους Αχιλλέα Αγρού, MJ Basket Plus και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα, ενώ ρεπό για αυτή την αγωνιστική είχαν οι Αργοναύτες Ερήμης.

Όσο αφορά τον Β’ όμιλο με νίκες προχώρησαν οι Αχιλλέας Καϊμακλίου και Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ κόντρα στους Όλυμπο Αγλαντζιάς και Ζήνωνα αντίστοιχα, ενώ την νίκη χωρίς αγώνα πήρε η Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς απέναντι στον Ονήσιλλο Σωτήρας που αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

Α’ Όμιλος

ΑΕΛ – Αχιλλέας Αγρού 73-47

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα έδωσε η ΑΕΛ, που νίκησε μέσα στην έδρα της τον Αχιλλέα Αγρού με 73-47. Αυτή είναι η τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για την ομάδα της ΑΕΛ, αφού την πρώτη αγωνιστική είχε ρεπό. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στην πρώτη περίοδο, παίρνοντας προβάδισμα με 21-9. Στην συνέχεια ο Αχιλλέας Αγρού ανέβηκε, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά με το σκορ ημιχρόνου να είναι 39-30. Στην επανάληψη οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού ήταν ανώτεροι καταφέρνοντας στο τέλος να πάρουν την νίκη με 73-47. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Αχιλλέα που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του Α’ Ομίλου του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας με ένα βαθμό περισσότερο από την ΑΕΛ.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Λουκά 4, Πιερίδης 5, Μονιάτης 9 (1), Καμπούτης, Μαυρομμάτης 20, Δανιήλ 5 (1), Περεντός 9, Λεωνίδα 19 (2), Καρασαμάνης 2.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 11 (1), Ιωαννίδης 3 (1), Κυριάκου 3 (1), Αγγόνας 9 (1), Χατζηπετρής, Ξενοφώντος, Τσαγγαρίδης 14 (1), Γρηγορίου 7.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-9, 39-30, 58-37, 73-47

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου – MJ Basket Plus 50-42

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου επικράτησε της MJ Basket Plus με 50-42 σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, για τον Α’ όμιλο. Καλύτερα ξεκίνησαν τον αγώνα οι φιλοξενούμενοι που πήραν προβάδισμα με 15-9 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με 28-20 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο παρκέ, πετυχαίνοντας την ανατροπή και παίρνοντας την νίκη με 50-42.

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 9, Μανάσης 11, Ρήγας 4, Ρουτζέρη, Χαμπή 4, Αχιλλίδης, Δαμιανού 12 (1), Φρατζής, Δημητρίου, Αξενάνδρου 10 (1).

MJ Basket Plus (M. Τζόουνς)

Χατζηαβραάμ 3, Παναγιώτου 9, Χρυσοβαλάντης, Αβραάμ 1, Χρυσοχός, Μιχαήλ, Νουρμής 3 (1), Μάρκου 3 (1), Θεοφάνους 13 (1), Φοινικαρίδης 4, Στεφάνου, Χαραλάμπους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-15, 20-28, 36-33, 50-42

ΑΠΟΠ – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 72-31

Σαρωτικός ήταν ο ΑΠΟΠ Πάφου στο παιχνίδι κόντρα στον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς. Οι γηπεδούχοι πήραν μία εύκολη νίκη μέσα στην έδρα τους με 72-31. Η ομάδα της Πάφου ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, ενώ δημιούργησε την μεγάλη διαφορά στο σκορ κυρίως στην τέταρτη περίοδο.

ΑΠΟΠ (Ε. Βετρένκα)

Πολεμίτης 8, Κορίδης 4, Κούλουμος 13, Μακρής 9, Σταύρου 15 (1), Δημητρίου 9 (3), Καραπίττης 10, Χρυσοστόμου 4, Μαυρίκιος.

Αστέρας Μέσα Γειτονιάς (Ι. Λάμαρης)

Άμπον 3 (1), Χριστοδούλου, Μπούτρος 4, Αθανασίου 18 (2), Αθανασίου 18 (2), Μαυρικίου, Νεοκλέους 2, Καπούτσης, Τσαγγάρης 3 (1).

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-5, 31-18, 42-26, 72-31

Β’ Όμιλος

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ – Ζήνωνας 69-49

Παρόλο που ο Ζήνωνας μπήκε αρκετά δυνατά στο γήπεδο και πήρε προβάδισμα με 19-16 με το τέλος της πρώτης περιόδου, η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ ανέβηκε στην πορεία και έκανε την ανατροπή, παίρνοντας την νίκη με τελικό σκορ 69-49. Πέραν της πρώτης περιόδου, η ΕΝΑΔ ήταν ανώτερη σε όλη την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και δίκαια πήρε την νίκη.

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Γ. Ανδρέου)

Θεοδώρου 4 (1), Μιραλλάης 2, Γρηγορίου 5, Σταυρινού 8 (2), Φραγκέσκου 4, Λαμπράκης 2, Ηλιάδης 8 (2), Καζαντζής, Νεοφύτου, Ιωάννου 17, Αλεξανδρίδης 7 (1), Παπαστεφάνου 12 (3).

Ζήνωνας (Ι. Στάνκοβιτς)

Αδάμου, Μιχαήλ, Αβρααμίδης 11, Μάρκου, Γεωργίου 3, Φάνου, Ιωάννου 16, Κουτούσης 3 (1), Ανδρέου 10, Λάζου 4, Πέτκοβ, Χατζούδης 2.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 40-25, 54-36, 69-49

Αχιλλέας Καϊμακλίου – Όλυμπος Αγλαντζιάς 86-49

Την νίκη απέναντι στον Όλυμπο Αγλαντζιάς πέτυχε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, με σκορ 86-49. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-12 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Στην συνέχεια ο Αχιλλέας ισορρόπησε το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κατά την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου ο Αχιλλέας ήταν ανώτερος στο γήπεδο και πήρε εύκολα την νίκη.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Γ. Τεουλίδης)

Κωνσταντινίδης 14, Ανδρέου 11 (2), Πάντζιαρος 9 (3), Ιωάννου 15, Λεμέσιος 2, Κουλεντής 8, Σοφοκλέους 10, Αθανασίου 2, Τσιατίνης 9.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Γ. Ανδρέου)

Χειμώνας 1, Ανδρέου 9 (2), Παπαλουκάς 6 (1), Παναγιώτου 2, Πίτσιλλος, Κακουλλής, Αβρααμίδης 2, Σολωμού 8 (2), Μάμμαρης, Αλούρουμμαρου 5 (1), Χατζηκώστας 15 (1), Χατζημιχαήλ 1.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-14, 33-30, 61-38, 86-49

Ονήσιλλος – Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς 0-20

Λόγω αποχώρησης του Ονήσιλλου Σωτήρας από το πρωτάθλημα, ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ της Ένωσης Κοκκινοτριμιθιάς με 20-0.