Β’: ΣΑΡΩΤΙΚΗ Η ΑΕΛ, ΝΙΚΕΣ ΤΑ ΦΑΒΟΡΙ

0

Συνεχίζεται η δράση και στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, όπου διανύσαμε την 5η αγωνιστική. Για τον Α’ όμιλο νικηφόρα αποτελέσματα είχαν οι ΑΕΛ, Αχιλλέας Αγρού και Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου κόντρα στους MJ Basket Plus, ΑΠΟΠ και Αργοναύτες Ερήμης, ενώ ρεπό είχε η ομάδα του Αστέρα Μέσα Γειτονιάς. Όσο αφορά τον Β’ όμιλο με νίκες συνέχισαν οι Αχιλλέας Καϊμακλίου και Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ κόντρα σε Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς και Όλυμπο Αγλαντζιάς αντίστοιχα. Με νίκη υπέρ του Ζήνωνα κατοχυρώθηκε το παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Ονήσιλλου, αφού οι τελευταίοι αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.

Α’ Όμιλος

MJ Basket Plus – ΑΕΛ 47-82

Σαρωτική ήταν η ΑΕΛ στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 5η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Β’ Κατηγορίας, στον Α’ όμιλο, απέναντι στο MJ Basket Plus. Οι «γαλαζοκίτρινοι» της Λεμεσού επικράτησαν εύκολα με 82-47 παραμένοντας η μόνη ανίκητη ομάδα στον όμιλο της. Η ΑΕΛ ήταν ανώτερη καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας να φτάσει εύκολα στην νίκη, όπως φαίνεται και από την διακύμανση του σκορ. Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Δανιήλ που σημείωσε 32 πόντους, ενώ από το MJ Basket Plus ξεχώρισε ο Θεοφάνους με 15 πόντους.

MJ Basket Plus (M. Τζόουνς)

Χατζηαβραάμ, Παναγιώτου 8 (1), Νικολάου 5 (1), Αβραάμ 1, Χρυσοχός 6 (1), Μιχαήλ, Προκοπίου, Ντέρκοβιτς 5, Θεοφάνους 15 (3), Φοινικαρίδης, Στεφάνου 6, Χαραλάμπους 1.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)

Αγησίλαου, Λουκά, Αρμένης, Μονιάτης 12, Καμπούρης 11, Πότσης, Μαυρομμάτης 14, Δανιήλ 32 (1), Περεντός 4, Λεωνίδα 7.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-31, 18-53, 33-70, 47-82

Αχιλλέας Αγρού – ΑΠΟΠ 57-53

Δύσκολη εντός έδρας νίκη κατάφερε και πέτυχε ο Αχιλλέας Αγρού, απέναντι στον ΑΠΟΠ Πάφου. Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα μεγαλύτερα διαστήματα της αναμέτρησης, αφού από νωρίς προηγήθηκαν και δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω, και πάλεψαν για να φέρουν στα μέτρα τους το παιχνίδι. Παρά την διαφορά δέκα πόντων που χώριζε τις δύο ομάδες στο ημίχρονο (36-26) ο ΑΠΟΠ κατάφερε να μειώσει αρκετά, όμως ηττήθηκε με τέσσερις πόντους διαφορά (57-53). Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους ήταν οι Παπασταύρου και Χατζηπετρής που σημείωσαν από 11 πόντους ενώ για τον ΑΠΟΠ εξαιρετικός ήταν ο Καραπίττης με 17 πόντους.

Αχιλλέας Αγρού (Τ. Φωτίου)

Παπασταύρου 11 (1), Ιωαννίδης 8, Κυριάκου 3 (1), Αγγόνας 2, Χατζηπετρής 11 (1), Ξενοφώντος 3, Αντωνιάδης 2, Τσαγγαρίδης 8, Γρηγορίου 9.

ΑΠΟΠ (Ε. Βετρένκα)

Πολεμίτης 2, Αλεξάνδρου 12 (2), Κουρίδης 2, Κούλουμος, Σταύρου 2, Καραπίττης 17 (2), Δημητρίου 11, Χρυσοστόμου 3, Μακρυγιάννης 4.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-9, 36-26, 44-38, 57-53

Αργοναύτες Ερήμης – Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου 49-64

Μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση Νέων Αγίου Αθανασίου πήρε προβάδισμα 24-11 στο παιχνίδι κόντρα στους Αργοναύτες Ερήμης. Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, όμως δεν μπόρεσαν να κερδίσουν κάτι από το παιχνίδι, αφού οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά την διαφορά που είχαν δημιουργήσει. Το τέλος του αγώνα βρήκε νικήτρια την ομάδα του Αγίου Αθανασίου με 64-49. Κορυφαίος για τους νικητές ο Αλεξάνδρου με 16 πόντους και για τους Αργοναύτες ο Παπαχαραλάμπους με 18 πόντους.

Αργοναύτες Ερήμης (Π. Αριστείδου)

Α. Χατζημήτσος, Σοφοκλέους 5, Σωκράτους 3, Αριστείδου 2, Γεωργίου 4, Παπαχαραλάμπους 18, Ι. Χατζημήτσος 5 (1), Μιχαήλ 2, Πολυκάρπου 10 (1).

Ε.Ν. Αγίου Αθανασίου (Γ. Παπαρές)

Στυλλάς 13, Χριστοδουλίδης 4, Ρήγας 8, Μανάσης 2, Χριστοφή 2, Ρουτζέρη 2, Χαμπή 4, Αχιλλίδης 1, Δαμιανού 12 (2), Φραντζής, Δημητρίου, Αλεξάνδρου 16.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-24, 29-37, 37-50, 49-64

Β’ Όμιλος

Όλυμπος Αγλαντζιάς – Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ 67-81

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα η Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ πέρασε το εμπόδιο του Όλυμπου Αγλαντζιάς, πετυχαίνοντας την τέταρτη της νίκη σε πέντε αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, καταφέρνοντας μάλιστα να δημιουργήσουν διαφορά 14 πόντων στο τέλος του (34-20). Στην επανάληψη όμως ο Όλυμπος μπήκε δυνατά και μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους (51-45) στο τρίτο δεκάλεπτο. Η ΕΝΑΔ όμως πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο, έκανε το 81-67 και πήρε την νίκη. Ο καλύτερος καλαθοσφαιριστής για την ΕΝΑΔ ήταν ο Ιωάννου που σημείωσε 20 πόντους, ενώ για τον Όλυμπο ξεχώρησε ο Χατζηκώστας με 19 πόντους.

Όλυμπος Αγλαντζιάς (Ε. Αντρέου)

Χειμώνας, Αβρααμίδης 6, Ανδρέου 10, Παπαλουκάς 9, Παναγιώτου 10 (1), Πίτσιλλος 1, Σολωμού 2, Απουρουμμάν 10, Χατζηκώστας 19 (3).

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Γ. Αντρέου))

Μιραλλάης 2, Θεοδώρου 6 (2), Νεοφύτου, Ιωάννου 20, Γρηγορίου 5 (1), Σταυρινού 9 (1), Αλεξανδρίδης, Λαμπράκης 16, Φραγκέσκου 3, Ηλιάδης 15 (3), Παπαστεφάνου 5 (1).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-15, 20-34, 45-51, 67-81.

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς – Αχιλλέας Καϊμακλίου 51-68

Συνεχίζοντας απτόητος την πορεία του στην κορυφή της βαθμολογίας, ο Αχιλλέας επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης Κοκκινοτριμιθιάς με 68-51 και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας, μετρώντας πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Πιο δυνατά ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς που πήρε προβάδισμα στο σκορ με 15-12 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Η συνέχεια του αγώνα όμως άνηκε ολοκληρωτικά στον Αχιλλέα, που ανέβασε τον ρυθμό του, γύρισε το παιχνίδι και στο τέλος πέτυχε μία εύκολη νίκη με 64-51. Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Πάντζιαρος και Ιωάννου που σημείωσαν από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα ενώ για την Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Χαριδήμου, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Ένωση Κοκκινοτριμιθιάς (Μ. Τσαγγαρίδης)

Πηλαβάς, Ξενοφώντος 6 (2), Ζάκου, Θεοδόση 4, Τσαγγαρίδης 7 (1), Φυσεντίδης 3 (1), Αδάμου, Χαριδήμου 21 (2), Χρίστου 10, Ψυλλούρας.

Αχιλλέας Καϊμακλίου (Γ. Τεουλίδης)

Κωνσταντινίδης 6, Κυριάκου, Ανδρέου 9 (1), Πάντζιαρος 14 (2), Ιωάννου 13, Λεμέσιος 2, Μακρής 9, Κουλεντής 3, Σοφοκλέους 8, Αθανασίου.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 27-34, 39-51, 51-64

Ζήνωνας – Ονήσιλλος 20-0

Λόγω αποχώρησης του Ονήσιλλου Σωτήρας από το πρωτάθλημα, ο αγώνας κατοχυρώθηκε υπέρ του Ζήνωνα με 20-0.