Κ18: ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΠΛΟ ΓΙΑ ΑΠΟΛΛΩΝΑ

0

Με τέσσερις αναμετρήσεις συνεχίστηκε το Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Ο Απόλλωνας πέτυχε δύσκολη εντός έδρας νίκη κόντρα στον Κεραυνό με 62-60 ενώ νικηφόρα προχώρησαν οι ΑΠΟΠ, Ζήνωνας και ΑΠΟΕΛ κόντρα στους ΑΕΛ, Α.Ο. Αραδίππου και Αστέρα Μέσα Γειτονιάς αντίστοιχα. Η αγωνιστική ολοκληρώνεται με τον αγώνα της Εθνικής Κύπρου Κ16 κόντρα στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου, που θα γίνει την Τετάρτη (4/11) στις 17:00 στο «Κίτιον Αθλητικό Κέντρο» στην Λάρνακα. Ρεπό για αυτή την βδομάδα είχε η ομάδα της ΕΘΑ.

Απόλλων – Κεραυνός 62-60
Συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που έγινε στην Λεμεσό, ανάμεσα στον Απόλλωνα και τον Κεραυνό, με τους γηπεδούχους να φεύγουν νικητές με 62-60. Στο παιχνίδι μπήκε πιο δυνατά ο Κεραυνός, αφού με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά στο σκορ με 21-12, ενώ και στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε διαφορά ασφαλείας 8 πόντων, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 32-24 υπέρ του Κεραυνού. Στην επανάληψη όμως ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, και σε συνδυασμό με λάθη που έγιναν από την πλευρά του Κεραυνού, έκανε την ανατροπή σε 45-44. Στην τελευταία περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από time out, o Θωμά προσπάθησε με τρίποντο να δώσει την νίκη στον Κεραυνό, όμως ήταν άστοχος, και έτσι οι «γαλάζιοι» πήραν την νίκη.

Απόλλων (Λ. Αντωνίου)
Χριστοφίδης 12 (2), Μακρυγιάννης 4, Ηλιάδης 6 (1), Παναγίδης 8, Χατζηκτωρής 5, Μπαλτάς, Σωφρονίου 13, Καμένος 10 (2), Γρίβας 4.
Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)
Ανδρέου 9, Σαμουήλ 7 (2), Μάρκου 19 (2), Περέρα 4, Σέργκι 2, Χίκμαν, Παναγιώτου, Λουκανάρης 11, Σταυρινίδης 8.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 24-32, 45-44, 62-60

ΑΕΛ-ΑΠΟΠ 39-59
Μετά από ένα δυνατό ματς που έγινε στην Λεμεσό ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΑΠΟΠ, η ομάδα της Πάφου κατάφερε και επικράτησε με 59-39. Στην πρώτη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και τελείωσε στο 10-10. Στην συνέχεια ο ΑΠΟΠ ήταν ελαφρώς καλύτερος και δημιούργησε διαφορά έξι πόντων, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 30-24 υπέρ των φιλοξενουμένων. Η διαφορά διατηρήθηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τέταρτη περίοδο του αγώνα ο ΑΠΟΠ ήταν ανώτερος, ανοίγοντας την διαφορά του σκορ στο τελικό 59-39.

ΑΕΛ (Π. Αντωνίου)
Ακανθιώτης, Καργιολαίμος 5, Παλιοσοφίτης, Βαλσάμης 2, Αρμένης, Μαυρικίου, Πότσης 1, Εύζωνας, Μονιάτης 18 (1), Λεοντίου, Παπαϊωάννου 13.
ΑΠΟΠ (Α. Δημητρίου)
Αλεξάνδρου 9 (1), Αταλλάχ 28 (5), Κούλουμος 7 (1), Ζαχαρία 5 (1), Μπερρόσπι, Τζαβέλλας 3 (1), Αταλιώτης 2, Σασάκαρος, Χ. Αρέστη 4, Χατζηκωστής, Αθανασίου, Φ. Αρέστη 6 (1).
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-10, 24-30, 33-40, 39-59

Ζήνωνας – Α.Ο. Αραδίππου 73-39
Σημαντική νίκη κατάφερε και πέτυχε ο Ζήνωνας μέσα στην έδρα του, κόντρα στον Α.Ο. Αραδίππου με 73-39. Στα πρώτα στάδια του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο όμως με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, και λόγω περισσότερων επιλογών στον πάγκο, μπόρεσαν να αυξήσουν την διαφορά και να πετύχουν μία εύκολη νίκη.

Ζήνωνας (Μ. Μιχαήλ)
Ζιαπέρ 7 (1), Αντωνίου 9 (1), Κωστένογλου 4, Αντωνίου 19 (3), Στυλιανού 3 (1), Αλεξάνδρου 8, Μουσκοβάς, Καρβουνής 18 (2), Χρίστου 3 (1), Παναϊντέ, Χατζηιωάννου, Κουμή 2.
Α.Ο. Αραδίππου (Γ. Παπαδόπουλος)
Καφαταρή 2, Μάρκου 9 (1), Θεοδώρου 18 (4), Ελευθεριάδης 7, Κωνσταντίνου, Νικοδήμου 3, Χριστοφή.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 48-20, 61-26, 73-39

ΑΠΟΕΛ – Αστέρας Μέσα Γειτονιάς 58-38
Εντός έδρας νίκη για τον ΑΠΟΕΛ που νίκησε με 58-38 τον Αστέρα Μέσα Γειτονιάς, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας. Καλύτερα ξεκίνησε στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ που δημιούργησε διαφορά 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι 20-9 υπέρ των γηπεδούχων. Στην συνέχεια ο Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά όμως και έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το σκορ ημιχρόνου να είναι στο 27-27. Στην επανάληψη όμως οι γηπεδούχοι μπήκαν ξανά πιο δυνατά και αύξησαν την διαφορά στο σκορ, παίρνοντας στο τέλος τη νίκη με 58-38.