Το 1-0 στο ντέρμπι των… ψυχωμένων ο Κεραυνός!

0
Κεραυνός

Και τι δεν είδαμε στο “Κώστας Παπαέλληνας”. Μια ματσάρα να την… πιεις στο ποτήρι. Ο Κεραυνός είχε μεγαλύτερη διάρκεια στην απόδοσή του και παρότι κάποια στιγμή “ξεφούσκωσε”, έδειξε στο τέλος χαρακτήρα, επικρατώντας του ΑΠΟΕΛ με 76-71 και έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έπαιξε φοβερή άμυνα και οι παίκτες της… έτρωγαν σίδερα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, με τη διαφορά να παγιώνεται σε διψήφια επίπεδα. Ωστόσο, ο Γιώργος Βόβορας διατήρησε την ψυχραιμία του και ώθησε τους αθλητές του στο σταδιακό ροκάνισμα της διαφοράς.

Στο κρίσιμο σημείο οι γηπεδούχοι είχαν το καθαρό μυαλό να αντέξουν και να κατακτήσουν το βαρυσήμαντο ροζ φύλλο, εξαργυρώνοντας την κυριαρχία τους στο μεγαλύτερο μέρος του ματς. Από την άλλη, οι γαλαζοκίτρινοι σε ένα κακό τους βράδυ, όπου δεν τους έβγαινε σχεδόν τίποτα έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα και στο τέλος προσπάθησαν -ανεπιτυχώς- να “κλέψουν” τη νίκη.

Ο φοβερός και τρομερός Σάιμον Μιχαήλ στάθηκε επάξια δίπλα στον “μαέστρο” Ρόναλντ Ρος. Σπουδαία παρουσία είχε και ο Νίκος Στυλιανού, ο οποίος μπήκε ιδανικά στο ματς και στο τέλος βοήθησε πολύ στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Καταλυτική συνεισφορά είχε ο ψυχωμένος Γιώργος Νεοφύτου, ο οποίος πέτυχε πέντε κρίσιμους πόντους στο τελευταίο πεντάλεπτο και παράλληλα έμπαινε με αυταπάρνηση σε κάθε φάση, όπως και οι Ανδρέας Πηλαβάς, Γιώργος Θεοχαρίδης.

Για τον ΑΠΟΕΛ ο Ανδρέας Σιζόπουλος ήταν εξαιρετικός τόσο στο πέντε εναντίον πέντε, όσο και στο ανοιχτό γήπεδο. Κάτι ανάλογο ισχύει και για τον μαχητικό, Γρηγόρη Παντούρη. Ο Εζιούκβου είχε καλά διαστήματα, αν και έχασε και μερικά δικά του καλάθια τη στιγμή που οι Χιθ, Ντιμπουά και Ράμσεϊ ξύπνησαν στο τέλος, δίνοντας το έναυσμα για την ανατροπή.

Ο αγώνας:

Πολύ καλά μπήκε στο παιχνίδι ο Κεραυνός που μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών ήταν μπροστά στο σκορ με 5-0 (τρεις πόντους ο Μπάρκερ, δύο ο Ρος). Ο ΑΠΟΕΛ απάντησε με λέι απ του Εζιουκβού (5-2), ενώ στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο (Μιχαήλ για Κεραυνό, Σιζόπουλος για ΑΠΟΕΛ) με το σκορ να οδηγείται στο 8-5. Μέχρι τα μισά της περιόδου οι “γαλαζοκίτρινοι” μείωσαν στους δύο την διαφορά (10-8), με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν άλλους πέντε πόντους με τους Γουόλκερ (δύο) και Μπάρκερ (τρίποντο) και το σκορ να φθάνει στο 15-8. Οι “ερυθροκίτρινοι” ήταν ανώτεροι και στα τελευταία στάδια της περιόδου, καταφέρνοντας να ανοίξουν την διαφορά στους δεκατρείς πόντους μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, με τον Κεραυνό να προηγείται με 25-12.

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε και στην δεύτερη περίοδο ο Κεραυνός, καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους είκοσι μετά από τέσσερα λεπτά (36-16). Λίγο αργότερα ο Σάιμον Μιχαήλ με τρίποντο έδωσε στην ομάδα του Στροβόλου προβάδισμα 23 πόντων! Έπειτα ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε έξι σερί πόντους και μείωσε σε 39-22. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Κεραυνός επανέφερε την διαφορά στους είκοσι (43-23). Το τέλος της δεύτερης περιόδου βρήκε τους “ερυθροκίτρινους” να προηγούνται με 45-27.

Ένα εξαιρετικό πρώτο τρίλεπτο πραγματοποίησε ο ΑΠΟΕΛ με την έναρξη της τρίτης περιόδου, καταφέρνοντας να πετύχει δέκα πόντους και να δεχθεί δύο, μειώνοντας έτσι την διαφορά στους δέκα (47-37). Στην συνέχεια ο Κεραυνός ανέβασε τον ρυθμό του, καταφέρνοντας μέχρι το 26:11 να επαναφέρει την διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους, με το σκορ να είναι στο 57-41. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 62-51, μισό λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη όμως με ένα τρίποντο από τον Ρος στην λήξη της περιόδου, έφερε το σκορ στο 65-51.

Οι “γαλαζοκίτρινοι” μπήκανε και πάλι δυνατά στην αναμέτρηση στην τέταρτη περίοδο, προσπαθώντας να μειώσουν την διαφορά στο σκορ και να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα. Ο ΑΠΟΕΛ έφερε την διαφορά στους δέκα (69-59) στο 33:37 του αγώνα. Η ομάδα του Γιώργου Βόβορα συνέχισε να πιέζει, πετυχαίνοντας τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Μπιγκς, ένα ο Εζιουκβού) μειώνοντας έτσι σε 69-62. Τρία λεπτά και τριάντα δεύτερα πριν το φινάλε, ο Γιώργος Νεοφύτου σημείωσε τρεις πόντους και έφερε την διαφορά ξανά στους δέκα (72-62) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο στον αγώνα. Παρά την πίεση που άσκησε ο ΑΠΟΕΛ στα τελευταία στάδια του αγώνα, ο Κεραυνός έφυγε με την νίκη με 76-71.

MVP

Ο Σάιμον Μιχαήλ ήταν πραγματικά συγκλονιστικός!!! Έβγαλε απίστευτη ενέργεια, “κατάπιε” τους περισσότερους προσωπικούς του αντιπάλους και παράλληλα είχε το καθαρό μυαλό να βάλει μεγάλα σουτ στην επίθεση. Πρόκειται για τη μεγάλη αποκάλυψη της ομάδας του Στροβόλου.

KEY FACTOR

Βάσει στατιστικής ο Ρόλαντ Ρος ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης και αν ο Μιχαήλ δεν είχε κάνει και απίστευτη αθόρυβη δουλειά, τότε θα είχαμε αναδείξει τον Αμερικανό MVP. Πάντως, ο ηγετικός γκαρντ ήταν καταπληκτικός. Πραγματικά παίκτης-ορχήστρα που μίλησε επιθετικά στα κρίσιμα και πάλευε λυσσαλέα στα ριμπάουντ.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ

Ο Ανδρέας Σιζόπουλος ήταν η βασικότερη αιτία που ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε στο ματς. Παρότι στάθηκε άτυχος σε κάποια σουτ, ήταν αποτελεσματικός τόσο στο σετ παιχνίδι, όσο και στο transition, ενώ εξέπεμπε πάθος σε κάθε του κίνηση.

Δεκάλεπτα: 25-12, 45-27, 65-51, 76-71