6η συνεχόμενη νίκη για την ΑΕΚ στο BCL!

17

H AEK με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε την εκτός έδρας της Αντβέρπ με 71-64, για το Τσάμπιονς Λιγκ του μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη για την Ένωση στην διοργάνωση, έχοντας μόνο μία ήττα, αυτή της 1ης αγωνιστικής από την Χάποελ.

Στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, πιο εύστοχοι και γενικότερα είχαν καλύτερη εικόνα από την ελληνική ομάδα.

Από την τρίτη περίοδο όμως οι «κιτρινόμαυροι» πήραν μπρος, έδειξαν πως διαθέτουν καλύτερη ομάδα και με μία… επίθεση διαρκείας, ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και κατάφεραν να φτάσουν σε μία πολύτιμη νίκη, η οποία μάλιστα ήρθε μακριά από το ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ αναδείχθηκε ο Χάντερ με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε από κοντά ο Λαρεντζάκης με 16.

Στην… αντεπίθεση της Ένωσης βοήθησε πολύ ο νεαρός Μωραϊτης, ο οποίος έβαλε κρίσιμους πόντους και γενικότερα έδειξε πως μπορεί να προσφέρει σημαντικές βοήθειες.

Δεκάλεπτα: 24-20, 38-28, 49-51, 64-71.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 17 (7 ριμπ.), Ματσιούλις 8 (7 ριμπ.), Μωραΐτης 5, Σαντ-Ρόος 4 (3 ριμπ., 3 ασίστ), Τσαλμπούρης 2, Γιαννόπουλος 2 (3 ριμπ.), Γκρίφιν 3 (3 ριμπ.), Λαρεντζάκης 16 (6 ριμπ., 3 κλεψ.), Μέις, Ρόμπερσον 4, Σάκοτα 10 (4 ριμπ.).