7 Σεπτεμβρίου 2005: Όταν νικήσαμε τη Λευκορωσία!

0

Το ημερολόγιο έδειχνε 7 Σεπτεμβρίου του 2005, μέρα Τετάρτη. Η Εθνική μας είχε αντιμετωπίσει τη Λευκορωσία στην αίθουσα «Κ. Παπαέλληνας», σε παιχνίδι για την τότε προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Με προπονητή τον Κυριάκο Γιαγκουλή και με βοηθό, το Μάριο Θρασυβουλίδη, η ομάδα μας είχε φθάσει σε μιαν πολύ σπουδαία επικράτηση παρότι στο ημίχρονο, έχανε με την ελάχιστη διαφορά, του ενός πόντου (41-42) και ενώ οι Λευκορώσοι, είχαν προηγηθεί με 19-24 στο 10λεπτο.

Το παιχνίδι εξακολουθούσε να πηγαίνει πόντο με πόντο και με το προβάδισμα, να εναλλάσσεται συνέχεια και έτσι, στο 30`, το σκορ πήγε στο 61-62.

Όμως στην 4η περίοδο, η ομάδα μας κυριάρχησε ολοκληρωτικά! Με ηγέτη έναν εκπληκτικό Γκαρσία και με επί μέρους σκορ, 26-15, η Εθνική μας πήρε τη νίκη με σκορ 87-77.

Ας ελπίσουμε ότι και αύριο, θα επαναληφθεί εκείνη η νίκη, 15 χρόνια μετά!