Α’ Ανδρών: Ο έλεγχος των Κυπρίων (3η αγωνιστική)

0

To Cyprusbasket.net εγκαινιάζει μια καινούργια στήλη. Από αυτή την εβδομάδα και μετά από κάθε αγωνιστική θα κάνει τον… έλεγχο των Κυπρίων καλαθοσφαιριστών, αναλύοντάς σας τα πεπραγμένα του καθενός!

ΑΠΟΛΛΩΝ – ΟΜΟΝΟΙΑ

• Ο Στέφανος Ηλιάδης έφτασε μια… ανάσα από το double-double κόντρα στην Ομόνοια, έχοντας σε 23 λεπτά συμμετοχής 12 πόντους με 4/6 ελεύθερες βολές, 0/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Συν τοις άλλοις, έβαλε το τρίποντο με το οποίο καθάρισε το ροζ φύλλο για τον Απόλλωνα, τρία λεπτά πριν το φινάλε.
  • Ο Γιώργος Νεοφύτου πάλεψε σαν λιοντάρι για την Ομόνοια στα 24 λεπτά που έμεινε στο παρκέ και πέραν της πολύ καλής του άμυνας, είχε ακόμη 5 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
  • Ο Γρηγόρης Παντούρης μπήκε δυναμικά με δύο εύστοχα τρίποντα στα πρώτα λεπτά και στη συνέχεια σίγησε επιθετικά, όμως βοήθησε στους υπόλοιπους τομείς, έχοντας σε 28 λεπτά συμμετοχής 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ.
  • Ο νεαρός Γιώργος Τρετιάκοβ έπαιξε σχεδόν 12 λεπτά και είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς και 1 ασίστ.
  • Παρόμοιο χρόνο συμμετοχής είχε και ο Παύλος Σταυρινίδης, ο οποίος τέλειωσε το ματς με 4 πόντους και 1 ριμπάουντ.
  • Ο Γιώργος Στυλιανού έκανε αθόρυβη και ουσιαστική δουλειά σε 8 λεπτά συμμετοχής, σημειώνοντας και 2 πόντους.
  • Ελάχιστα δευτερόλεπτα έπαιξαν οι Αρτέμος Τομπάζος και Ζαχαρίας Χαννούν.

ΑΠΟΕΛ – ΠΕΤΡΟΛΙΝΑ ΑΕΚ

• Ο Ταϊρέλ Μπιγκς ήταν ο κορυφαίος Κύπριος του ντέρμπι με 16 πόντους (6/8 σουτ δύο πόντων), 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20 λεπτά.
  • Από… κοντά η μεγάλη αποκάλυψη του ματς, Γιάννης Γιανναράς, ο οποίος πέραν της πιεστικής του άμυνας, είχε ακόμη 9 πόντους με 2 εύστοχα τρίποντα και 1 ριμπάουντ σε 28 λεπτά.
  • Σταθερή αξία ο Ανδρέας Σιζόπουλος, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 28 λεπτά και είχε 6 πόντους με 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
  • Ο Ιάκωβος Παντελή έκανε πολύ μεστό παιχνίδι με 8 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 27 λεπτά. Στο τέλος δεν είχε πολύ καλές επιλογές, αλλά αυτό δεν μειώνει τη θετική του εμφάνιση.
  • Ο Χρίστος Λοϊζίδης έδωσε μεγάλες μάχες κοντά στο καλάθι στα 14 λεπτά που έπαιξε και μπορεί να μην είχε τα στάνταρ άλλων αγώνων, αλλά πρόσφερε 3 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
  • Έχει κάνει και καλύτερα παιχνίδια ο Βασίλης Κούνας, ο οποίος έπαιξε για πρώτη φορά ως αντίπαλος στο Λευκόθεο, βοηθώντας πάντως την ΑΕΚ με 4 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
  • Ο Μιχάλης Κουμής έπαιξε σχεδόν 15 λεπτά και πέρασε απαρατήρητος στην επίθεση, όμως ανέλαβε ειδικές αποστολές στην άμυνα και τα πήγε πολύ καλά.
  • Λίγα πράγματα από τον Σουλεϊμάν Φαγιέ, ο οποίος αγωνίστηκε 9 λεπτά και είχε 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ. Σίγουρα έχει την ποιότητα να δώσει περισσότερα κοντά στο καλάθι.
  • Ο Πέταρ Ζντράβιτς ήταν άποντος και δεν έκανε αισθητή την παρουσία του στο 6λεπτο που έπαιξε.

ΚΕΡΑΥΝΟΣ – ΑΕΛ

• Ο Άντονι Κινγκ ήταν εξαιρετικός στα ριμπάουντ (11 συνολικά) και στην άμυνα, ενώ στην επίθεση πήρε μόλις 5 δίποντα, σκοράροντας στα 4 εξ’ αυτών.
  • Ο Ηρακλής Πιττάκας παρέμεινε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης. Μπορεί να είχε 0/5 τρίποντα, όμως σημείωσε 8 πόντους και μάζεψε ισάριθμα ριμπάουντ, φτάνοντας κοντά στα double-double.
  • Ο Σάιμον Μιχαήλ έχασε το (δύσκολο) τελευταίο σουτ και δεν δημιούργησε έτοιμα καλάθια για τους συμπαίκτες του, όμως πάλεψε πολύ στην άμυνα, έβγαλε ενέργεια και σκόραρε 8 πόντους με σωστές επιλογές στην επίθεση.
  • “Μεστή” εμφάνιση από τον Άρη Κορωνίδη με 6 πόντους (δύο εύστοχα τρίποντα) και 2 ασίστ, όντας μια θετικότατη παρουσία στα 18:32 που αγωνίστηκε.
  • Πολύ καλή απόδοση είχε ο Ιωάννης Πασιαλή για την ΑΕΛ. Ο Μίκαελ Κοχ τον χρησιμοποίησε σε συγκεκριμένο ρόλο και ο νεαρός έβαλε 4 πόντους και μάζεψε 1 ριμπάουντ στο 7λεπτο που έπαιξε.
  • Πραγματικό παλικάρι ο Μάριος Γεωργίου. Έμεινε στο παρκέ για σχεδόν 6 λεπτά και έβαλε δύο καταλυτικής σημασίας τρίποντα, τη στιγμή που έδωσε πολλές μάχες στο αμυντικό κομμάτι.
  • Ο αρχηγός του Κεραυνού, Γιώργος Θεοχαρίδης, πάτησε στο γήπεδο για 1:29, έχοντας στη στατιστική του 1 ασίστ.
  • 2:54 έπαιξε ο Κωνσταντίνος Γρίβας, μαζεύοντας 1 ριμπάουντ.

ΕΝΠ – ΕΘΑ

• Ο Παναγιώτης Μάρκου ήταν σίγουρα το πρόσωπο του αγώνα. Έκανε φοβερή εμφάνιση στα 31:48 που τον εμπιστεύτηκε ο Νικόλας Παπαδόπουλος σκοράροντας 14 πόντους, μαζεύοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 2 ασίστ. Πάνω απ’ όλα κατάφερε να δώσει… φλόγα στους Αμερικανούς συμπαίκτες του.
  • Καταπληκτική παρουσία από τον Πέτρο Παπαμιχαήλ, ο οποίος πέραν της αθόρυβης δουλειας του, σκόραρε 7 πόντους με ένα τρίποντο και παράλληλα μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ. Δείχνει αρκετά… λυμένος σε όλους τους τομείς.
  • Ο Παναγιώτης Τρισόκκας ήταν “εγγύηση” κοντά στο καλάθι για την Ένωση. Σε 13 λεπτά έβαλε 8 πόντους, κατέβασε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.
  •  Ο Νικόλας Κωνσταντίνου έκανε νέο πολύ καλό παιχνίδι, μετά την καθοριστική απόδοση που είχε κόντρα στον ΑΠΟΕΛ. Σημείωσε 8 πόντους με 2 τρίποντα, βοηθώντας και στην άμυνα.
  • Δεν έδωσε πράγματα στην επίθεση ο Ζάκης Παπαδόπουλος, αλλά η εμπειρία του ήταν σημαντική σε όλους τους τομείς και σε 11:30 είχε απολογισμό 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ.
  • Ο Χρίστος Παναγιώτου ήταν ο γνωστός μαχητής που έχουμε συνηθίσει. Σε 9 λεπτά δεν έκανε κάτι εκτελεστικά, όμως πρόσφερε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και αρκετή ενέργεια.
  • Κάτι παρόμοιο ισχύει και για τον αμυντικό καταλύτη, Αριστείδη Χρίστου, ο οποίος σε 6 λεπτά συμμετοχής μάζεψε 2 “σκουπίδια”.
  • Ο δυναμικός Σίμος Σολωμού έπαιξε 4 λεπτά και περιορίστηκε σε αμυντικές αποστολές.
  • Δεν κατάφερε να… στεναχωρήσει την πρώην ομάδα του ο Χρίστος Πυρίλλης, ο οποίος έμεινε στο παρκέ για 3:15, μαζεύοντας 1 ριμπάουντ.