Α’ Ανδρών: Ο έλεγχος των Κυπρίων (4η αγωνιστική)

0

Η υποχρεωτική συμμετοχή Κύπριου καλαθοσφαιριστή στην πεντάδα έχει ανοίξει νέους ορίζοντες και προσφέρει κίνητρο στους Κύπριους αθλητές που διαρκώς βελτιώνονται. Τo Cyprusbasket.net συνεχίζει να τους… ελέγχει και να σας παρουσιάζει τις επιδόσεις τους. Ας δούμε τι έκαναν την 4η αγωνιστική.

ΑΠΟΕΛ – ΕΝΠ

• Μια ακόμη ώριμη εμφάνιση από τον Χρίστο Λοϊζίδη, ο οποίος είχε 5 πόντους και 2 ριμπάουντ, συμμετέχοντας παράλληλα και στη δημιουργία με τις 3 ασίστ που μοίρασε. Αν δεν είχε φορτωθεί με φάουλ θα έπαιζε περισσότερο απ’ τα 18 λεπτά που πήρε.
  • Θετικότατη παρουσία από τον Πέταρ Ζντράβιτς. Τέλειωσε κι αυτός το ματς με τέσσερα φάουλ και είχε απολογισμό 6 πόντους με 3/3 δίποντα και 4 ριμπάουντ στα 14 λεπτά του στο παρκέ.
  • Ο Παναγιώτης Μάρκου ανέβασε απίστευτα τον πήχη με τις προηγούμενες εμφανίσεις του κι αυτή τη φορά βρέθηκε σε μέτριο απόγευμα έχοντας σε 22 λεπτά 3 πόντους με 0/2 βολές, 0/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
  • Ο Παναγιώτης Τρισόκκας ήταν άστοχος στην επίθεση με 4 πόντους και 1/5 δίποντα, όμως στα 16 λεπτά που έπαιξε, μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε από 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, βοηθώντας ουσιαστικά την Ένωση.
  • Ο αρχηγός Ζάκης Παπαδόπουλος πήρε 17 λεπτά από τον προπονητή του και σημείωσε 3 πόντους με 1/2 τρίποντα, έχοντας συν τοις άλλοις 2 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
  • Σχεδόν 11 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιάννης Γιανναράς, που αυτή τη φορά δεν πήρε προσπάθειες στην επίθεση, παρά ένα άστοχο τρίποντο. Μοίρασε μία ασίστ και επιδόθηκε κυρίως σε αμυντικές αποστολές, πιέζοντας πάνω στη μπάλα.
  • Ο Σίμος Σολωμού βοήθησε αρκετά την ΕΝΠ στα 11 λεπτά που έπαιξε, τελειώνοντας τον αγώνα με 2 πόντους (0/2 βολές, 1/3 σουτ εντός πεδιάς) και ισάριθμα ριμπάουντ. Πάλεψε πολύ στην άμυνα.
  • Για κάτι παραπάνω από 2 λεπτά εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο ο ταλαντούχος Παύλος Στυλιανού και μοίρασε μία ασίστ, χωρίς να κάνει κάποιο σουτ.
  • Από 39 δευτερόλεπτα έπαιξαν οι Χριστος Εύζωνας, Θεόδωρος Παναγιώτου και Βασίλης Χαραλάμπους, κι ως εκ τούτου δεν μπορούν να κριθούν.

Πετρολίνα ΑΕΚ – ΕΚΑ ΑΕΛ

• Ο Βασίλης Κούνας πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα της Πετρολίνα ΑΕΚ σε ένα παιχνίδι-φωτιά. Στα 25 λεπτά που έπαιξε είχε 13 πόντους και 3/5 τρίποντα και καταλυτική συνεισφορά στην ανατροπή σκηνικού στο τέλος.
  • Σταθερότατος σε ένα ακόμη παιχνίδι ο Ταϊρέλ Μπιγκς με 10 πόντους (2/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και 4 ριμπάουντ σε 25 λεπτά ενάντια στην ΑΕΛ.
  • Ο Ηρακλής Πιττάκας ήταν άστοχος αυτή τη φορά (8 πόντοι με 1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα), όμως ο Μίκαελ Κοχ δεν τον άφησε μέσα τυχαία για 36 λεπτά, καθώς βοήθησε στην άμυνα και πρόσφερε παράλληλα στην ΑΕΛ 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.
  • Ουσιαστικός ήταν για την ΑΕΚ ο Ιάκωβος Παντελή, ο οποίος σε σχεδόν 17 λεπτά σκόραρε 3 πόντους (1/2 ελεύθερες βολές, 1/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα) και μοίρασε 4 ασίστ.
  • Ο Ανδρέας Σιζόπουλος είχε 0/5 τρίποντα, αλλά πάλεψε στην άμυνα και στην επίθεση είχε 6 πόντους με 4/5 βολές και 1/1 δίποντο σε 16 λεπτά.
  • Ο Ιωάννης Πασιαλής πάτησε παρκέ για 15 λεπτά και σημείωσε 2 πόντους με 1/2 δίποντα, δίνοντας δυνατές μονομαχίες κοντά στο καλάθι με τα θηρία της ομάδας που τον ανέδειξε και με την οποία έκανε φέτος προετοιμασία.
  • Ο Μάριος Γεωργίου κινήθηκε στα θετικά του στάνταρ, παίζοντας για 14 λεπτά κι έχοντας 2 πόντους (1/2 δίποντα) και 1 ριμπάουντ.
  • Ο Ρομπέρτο Μαντοβάνη αγωνίστηκε για κάτι λιγότερο από 3 λεπτά και δεν πρόλαβε να γράψει κάτι στη στατιστική του, αλλά όσο τον χρειάστηκε ο προπονητής του έβγαλε πάθος στην άμυνα.
  • Μόλις 18 δευτερόλεπτα έπαιξε ο Κωνσταντίνος Γρίβας και δεν γίνεται να τον κρίνουμε.

ΕΘΑ – Ομόνοια

• Μολονότι ο Γιώργος Νεοφύτου έμεινε άποντος στα 30 και πλέον λεπτά που αγωνίστηκε, έχοντας 0/2 βολές και 0/3 τρίποντα, όμως έπαιξε σαν πραγματικός αρχηγός, πιέζοντας με πάθος στην άμυνα, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.
  • Ο undersized ψηλός της ΕΘΑ, Χρίστος Παναγιώτου, έμεινε στο παρκέ για 16 λεπτά και είχε απολογισμό 5 πόντους με 3/4 βολές, 1/2 δίποντα και 3 ριμπάουντ.
  • Ο αρχηγός της ομάδας της Έγκωμης, Νικόλας Κωνσταντίνου, δεν βρήκε ρυθμό στην επίθεση έχοντας 2 πόντους με 2/6 ελεύθερες βολές και 0/3 σουτ εντός πεδιάς. Ωστόσο, προσπάθησε πολύ αμυντικά και “έγραψε” παράλληλα στη στατιστική του 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.
  • “Πύργος” στην άμυνα ήταν ο Παύλος Σταυρινίδης, με 3 ριμπάουντ και μία τάπα, ενώ επιθετικά αστόχησε και στα δύο δίποντα που σούταρε. Αγωνίστηκε 13 λεπτά.
  • Μακριά από τον καλό του εαυτό έμεινε ο Πέτρος Παπαμιχαήλ (1 πόντο με 1/2 βολές και 0/2 τρίποντα). Μάζεψε, βέβαια, 1 ριμπάουντ και προσπάθησε αμυντικά σε 11 λεπτά συμμετοχής.
  • 4 λεπτά έπαιξε ο Ιάκωβος Κασινός και είχε 2 άστοχα δίποντα, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.
  • Ο Αριστείδης Χρίστου περιορίστηκε σε καθαρά αμυντικές αποστολές στο 4 λεπτο που πήρε από τους προπονητές του.
  • Ο Χρίστος Πυρίλλης βρέθηκε στο τερέν για 3 λεπτά και δεν “έγραψε” κάτι στη στατιστική του.
  • Ο Γιώργος Τρετιάκοβ έπαιξε λιγότερο από 2 λεπτά και δεν πρόλαβε να φανεί σε κάποιον τομέα.

Απόλλωνας – Κεραυνός

• Τι να πει κανείς για τον απίστευτο Στέφανο Ηλιάδη, ο οποίος ήταν δεύτερος σκόρερ της αγωνιστικής με την τρομερή για Κύπριο επίδοση των 29 πόντων με 4/5 ελεύθερες βολές, 5/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα. Παράλληλα, γέμισε τη στατιστική του με 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 7 κερδισμένα φάουλ σε 35 λεπτά συμμετοχής.
  • Μεγάλο απόγευμα για τον αρχηγό του Κεραυνού, Γιώργο Θεοχαρίδη, ο οποίος έπαιξε 21 λεπτά και σημείωσε 16 πόντους με 1/2 βολές και 5/6 τρίποντα. Μάζεψε ακόμη 4 ριμπάουντ, μοίρασε μία ασίστ και έκανε 1 κλέψιμο…
  • Επιβλητικός και πάλι ο Σάιμον Μιχαήλ. Ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης τον άφησε μέσα για 20 λεπτά και ο διεθνής άσσος είχε 7 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.
  • Ο Γρηγόρης Παντούρης έπαιξε σχεδόν 28 λεπτά και ήταν άστοχος με 3 πόντους και 1/5 τρίποντο. Ωστόσο, είχε πάθος προσπαθώντας να αφυπνίσει και τους Αμερικανούς συμπαίκτες του.
  • Ο Άντονι Κινγκ έπαιξε 22 λεπτά και είχε θετική παρουσία με 6 πόντους (1/2 βολές, 1/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ και 1 ασίστ).
  • Με το γνωστό αγωνιστικό θράσος που τον διακρίνει, ο Πόλυς Ηλιάδης πήρε 15 λεπτά από τον Φώτη Τακιανό και έδειξε ενθαρρυντικά στοιχεία, έχοντας 3 πόντους με 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.
  • Ο Γιώργος Στυλιανού έπαιξε 15:11 και δεν πήρε καμία προσπάθεια, αναλαμβάνοντας να παλέψει κοντά στο καλάθι, κερδίζοντας και 1 ριμπάουντ.
  • Σχεδόν 10 λεπτά έπαιξε ο Ραφαήλ Ελευθερίου που προσπαθεί να βρει ρυθμό μετά τον τραυματισμό του. Δεν σκόραρε (αστόχησε σε ένα δίποντο), αλλά μάζεψε 2 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ.
  • Ο Άρης Κορωνίδης δεν χρειάστηκε να παίξει πολύ (8 λεπτά), αλλά έκανε επίδειξη ποιότητας με δύο εξαιρετικές ασίστ.
  • Ο Γαβριήλ Κοιλαράς έπαιξε 11:31 και σημείωσε 3 πόντους με 1/1 τρίποντο, ενώ παράλληλα είχε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.