ΑΕΚ – Κεραυνός 74-83: Ερυθροκίτρινος και ο ανδρικός πρώτος τίτλος της χρονιάς!

0

Η περσινή χρονιά, ήταν ίσως η πιο παραγωγική, σε όλα τα επίπεδα, από πλευράς συγκομιδής τίτλων για τον Κεραυνό!

Όσο για τη φετινή… μετά από δυο μόλις (σημερινούς αγώνες) άρχισε με δυο ακόμα τρόπαια που πήραν το δρόμο για το «Κ. Παπαέλληνας» και ίσως η διοίκηση του Κεραυνού, να σκεφτεί για… αγγελία κατασκευαστών βιτρινών!

Μετά την επιτυχία της Γυναικείας ομάδας, αυτή των Ανδρών, νίκησε στο παιχνίδι του Σούπερ-καπ, την ΑΕΚ με σκορ 74-83!

Ένα σκορ, που δείχνει ότι η νίκη των ερυθροκίτρινων, ήταν σχετικά εύκολη, κάτι όμως που πιο πολύ, είχε να κάνει με την εικόνα που παρουσίασαν οι δυο ομάδες κατά την 3η περίοδο.

Ήταν το διάστημα στο οποίο, ο Κεραυνός ξεκίνησε με σερί 0-18 και από το 37-45 του ημιχρόνου, το σκορ πήγε στο 37-62!

Από εκείνο το σημείο και ως το τελικό κορνάρισμα, ο Κεραυνός ήταν συνέχεια μπροστά, παρότι η ΑΕΚ μείωσε αισθητά στο τέλος!

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

1η περίοδος

Γρήγορο το τέμπο και με εναλλασσόμενο το προβάδισμα, ήταν το κύριο σκηνικό κατά το πρώτο κομμάτι στην αναμέτρηση. Θα έλεγε κανείς, ότι η φιλοσοφία της… δυνατής άμυνας δεν υπήρχε σε αυτό το κομμάτι της αναμέτρησης.

Από πλευράς διακύμανσης, μετά το αρχικό 5-2 για την ΑΕΚ, ο Κεραυνός «απάντησε» με σερί 2-8, για να προσπεράσει με 7-10, αλλά είχε και η ομάδα της Λάρνακας… «παρόμοια απάντηση», για να βρεθεί μπροστά με 16-12, πριν το 21-22 για τον Κεραυνό, σκορ με το οποίο έκλεισε η 1η περίοδος.

2η περίοδος

Καλύτερος ο Κεραυνός στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου, βρέθηκε αρχικά στο +6 (21-27), καθώς έδειχνε να δυναμώνει στην άμυνα. Η ΑΕΚ αναζήτησε λύσεις, σε έναν συνεχιζόμενο γρήγορο ρυθμό και έτσι μείωσε σε 25-27.

Όμως η ευστοχία από την περιφέρεια των ερυθροκίτρινων, τους βοήθησε να κρατάνε ένα σταθερό προβάδισμα, στα κατοπινά χρονικά σημεία και έτσι στο 15`, η διαφορά ανέβηκε στο +7 (29-36).

O Κεραυνός συνέχισε να κρατάει το προβάδισμα, το οποίο, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, για πρώτη φορά ανέβηκε στο +10 (35-45), για να προηγηθεί στο 20λεπτο με 37-45.

3η περίοδος

Παράσταση για έναν, με όλη τη σημασία της λέξης, ήταν τα πρώτα 5 λεπτά στην 3η περίοδο και αυτός ο ένας, ήταν ο Κεραυνός!

Απόλυτα κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση, δημιούργησε ένα εντυπωσιακό σερί, που έφθασε ως το 0-18 και έτσι, το 37-45 στο 20` μετατράπηκε σε 37-62 στο 25`!

Εξέλιξη, που έδινε την αίσθηση ότι πολύ δύσκολα θα μπορούσε να «επέστρεφε» στο παιχνίδι η ΑΕΚ, που προσπαθούσε να αντιδράσει…

Κάτι που κατάφεραν να κάνουν στη συνέχεια οι πρασινοκίτρινοι, που με σερί 14-3 μείωσαν σε 51-65, στο 28`.

Στο 30`, ο Κεραυνός προηγήθηκε με 51-70, χάριν σε ένα απίστευτο τρίποντο του Κορωνίδη στη λήξη του χρόνου!

4η περίοδος

Προβάδισμα 19 πόντων, είχε να διαχειριστεί ο Κεραυνός και η ΑΕΚ να κάνει μια μεγάλη ανατροπή.

Αυτά ήταν τα δεδομένα, κάτω από τα οποία ξεκινούσε η 4η περίοδος!

Στο 33` το ύψος της διαφοράς, παρέμενε στο +19, όταν το σκορ είχε πάει στο 58-77. Ο Κεραυνός οδήγησε το παιχνίδι σε έναν αργό ρυθμό, με στόχο να ροκανίσει το χρόνο, τη στιγμή που η ΑΕΚ, προσπαθούσε να αντιδράσει… Με σερί 8-0, η ΑΕΚ μείωσε σε 67-79 και στη συνέχεια έριξε τη διαφορά στους 9.

Σκορ 72-81 στο 37` και στο 38` σε 74-81!

Πλέον ο τελικός, αποκτούσε ενδιαφέρον, καθώς το σερί της ΑΕΚ, έφθασε στο 15-2!

Όμως ο χρόνος δεν αρκούσε για την ΑΕΚ και με τη λήξη, ο Κεραυνός πήρε τη νίκη και τον πρώτο τίτλο της χρονιάς!

Τελικό σκορ 74-83.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 21-22, 16-23, 14-25, 23-13.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 21-22, 37-45, 51-70, 74-83

ΑΕΚ (Ν. Παπαδόπουλος): Κουμής 4, Μπράουν 8 (1), Τόμας 8 (2), Χάμιλτον 22 (2), Αχμάτ 20 (1), Σιζόπουλος 6 (1), Μαντοβάνης 2, Ογκμπέιτζ 4.

Κεραυνός (Χ. Λειβαδιώτης): Στυλιανού 4, Αμπουκάρ 19 (2), Ο`Μπράιαν 11 (1), Ουάγκιγκς 10 (2), Ρόνι 8, Θεοχαρίδης, Κορωνίδης 6 (2), Κιγκ 9 (1), Τέιλορ 16 (3).