ΑΕΚ – Ομόνοια 85-58: Επιβλήθηκε με ευκολία…

0

Από τα αρχικά στάδια της αναμέτρησης, η ΑΕΚ… φρόντισε να δείξει ποιος θα ήταν το «αφεντικό» στο εντός έδρας παιχνίδι με την Ομόνοια και αφού είχε πάρει από το πρώτο μισό, μιαν απόσταση ασφαλείας, τελικά επιβεβαίωσε και τις εκτιμήσεις που την ήθελαν φαβορί στο παιχνίδι με τους πράσινους.

Η ομάδα της Λάρνακας, κέρδισε το παιχνίδι με σκορ 85-58.

Έτσι, εκμεταλλεύθηκε και την προψεσινή ήττα του Απόλλωνα, κάνοντας ένα ακόμα στέρεο βήμα, για να τερματίσει στη 2η θέση, με την ολοκλήρωση της πρώτης φάσης του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι

Δυο ήταν τα βασικά στοιχεία που έδωσαν από νωρίς ένα σημαντικό προβάδισμα για τη μετέπειτα νικήτρια ομάδα της ΑΕΚ. Η δική της ευστοχία, ειδικά κατά την 1η περίοδο και ο απόλυτος περιορισμός του Νίχολς, του μεγάλου εκτελεστικού όπλου της αντιπάλου της.

Χωρίς πόντο ο Αμερικανός γκαρντ από τη μια και με το σκορ στο 26-12 στο 10`, ήδη η κατάσταση ήταν δύσκολη για την Ομόνοια. Όσο για τη 2η περίοδο, ναι μεν οι πράσινοι βελτίωσαν την άμυνα τους, όμως δεν εύρισκαν επαρκείς λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθεί η ΑΕΚ με 39-26 στο ημίχρονο.

Στην 3η περίοδο όμως, η γηπεδούχος επιβλήθηκε και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Δίνοντας ένα γρήγορο τέμπο στο παιχνίδι και σκοράροντας 30 πόντους σε αυτό το διάστημα, ανέβασε τη διαφορά στους 24 (69-45), όταν το χρονόμετρο έδειξε το 30` και έτσι, η 4η περίοδος, μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία.

Σε αυτήν ο ρυθμός ήταν πεσμένος με τη διαφορά να κυμαίνεται γύρω από το +25 για την ΑΕΚ, που τελικά πήρε τη νίκη με σκορ 85-58.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 26-12, 13-15, 30-18, 16-13.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 26-12, 39-27, 69-45, 85-58.

AEK (Ν. Παπαδόπουλος): Μπράουν 18 (2), Τόμας 6, Σιζόπουλος 14 (4), Κουμής, Αχμάτ 18 (1), Γεωργίου 5 (1), Χάμιλτον, Αλεξάνδρου 5 (1), Χριστοφίδης, Όκπεϊτζ 14, Παντελή 3 (1), Μαντοβάνης 2.

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Μπριτ 16 (2), Νίχολς 20 (2), Μάρκου 7 (1), Κάμπελ 3 (1), Χάφι 7, Γεωργακούδης 2, Καραπατάκης 3 (1), Στυλιανού.