ΑΕΛ – ΕΘΑ 62-80: Πήρε.. ρεβάνς και κρατάει ελπίδες!

0

Ένα είδος «εκδίκησης» για την ήττα που είχε δεχθεί στις αρχές του πρώτου γύρου, πήρε απόψε η ΕΘΑ μέσα στο «Ν. Σολομωνίδης», από την ΑΕΛ, την οποία νίκησε με 80-62.

Ωστόσο η ουσία της αποψινής νίκης για τους κιτρινόμαυρους έχει να κάνει με τις ελπίδες που διατηρούν για είσοδο στην πρώτη 4αδαμ και αυτό, ισχύει παρά το ότι επίσης απόψε, ο ΑΠΟΕΛ προχώρησε με νίκη.

Η επικράτηση για την ομάδα της Έγκωμης, σφραγίστηκε στο 2ο ημίχρονο, καθώς η ΑΕΛ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 27-14 στο 10`. Όμως με ένα επί μέρους 13-29 στη 2η περίοδο, η ΕΘΑ προσπέρασε με 40-43 και αφού η διαφορά κυμάνθηκε σε σταθερά επίπεδα κατά την 3η περίοδο, στην 4η, η υπεροχή των μετέπειτα νικητών ήταν ξεκάθαρη.

Με όπλο τη δυνατή άμυνα που παρουσίασαν σε αυτό το διάστημα, έφθασαν στην επικράτηση με 62-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-14, 40-43, 50-59, 62-80