ΑΕΛ – Phoenix MJ Basket Plus 76-46: Η βασίλισσα… το βιολί της!

0

Νέα νίκη, συνέχεια παραμονής στην κορυφή, αλλά και διατήρησης του αήττητου για τα κορίτσια της ΑΕΛ, που πριν από λίγο επικράτησαν, όπως αναμενόταν του αξιόμαχου Phoenix MJ Basket Plus με σκορ 76-46.

Πρόκειται για την αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής, που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης».

Το παιχνίδι

Από τη στιγμή που το σκορ στο ημίχρονο, είχε πάει στο 42-19 για τις νικήτριες, εύκολα μπορεί να αντιληφθεί κανείς, το περί δίκαιης επικράτησης για την ομάδα του Γιώργου Παλάλα και αυτό, παρά τις προσπάθειες που έκαναν τα κορίτσια του φοίνικα.

Στο 10`, το σκορ ήταν στο 24-12 και ενώ στη 2η περίοδο, το επί μέρους σκορ ήταν στο 18-7, με την ΑΕΛ να ανεβάζει συνέχεια την υπέρ της διαφορά και ενώ στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, η διαφορά κυμάνθηκε γύρω από το +20, πάντα για την ΑΕΛ.

Ντιν και Σταύρια Κόνιαλη έδιναν τις πιο πολλές λύσεις για τη γαλαζοκίτρινη ομάδα, που δεν είχε δύσκολο έργο στην τελευταία περίοδο, όπου ανέβασε και άλλο τη διαφορά, μέχρι να σφραγίσει ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Το δε, τελικό σκορ ήταν 76-46.