Άγγιξε την 100άρα ο Ολυμπιακός κόντρα στη Μάλαγα!

0

Πρεμιέρα με το… δεξί στο 8ο τουρνουά «Costa Del Sol», στην Ισπανία, πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε με 94-77 της Μάλαγα.

Μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να είχαν τις απουσίες των διεθνών, αλλά και του Νάιτζελ Ουίλιαμς-Γκος, ο οποίος έμεινε στην Αθήνα, ωστόσο έπαιξαν ανά διαστήματα πολύ καλό και ελκυστικό μπάσκετ, εφαρμόζοντας ένα μέρος των όσων δουλεύουν με τον Ντέιβιντ Μπλατ. Φυσικά, και ο Αμερικανοϊσραηλινός κόουτς, από την πλευρά του, είχε την ευκαιρία να βγάλει κάποια συμπεράσματα ενόψει της συνέχειας.

Στην πρώτη περίοδο, οι Πειραιώτες ξεκίνησαν στην πεντάδα με τους Σπανούλη, Τουπάν, Χάρις, Λεντέι και Μπόγρη, τη στιγμή όπου στην αρχική σύνθεση της ισπανικής ομάδας βρίσκονταν οι Μπράιαν Ρόμπερτς και Κάιλ Γουίλτζερ. Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, αμυντικά δεν ήταν καλός, ενώ δέχτηκε πόντους από κοντά και έχασε ριμπάουντμ με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 9-4, 12-5 και 18-10 στη συνέχεια.

Κάπου εκεί, όμως, οι Σπανούλης, Τουπάν και Λεντέι ανέβασαν την απόδοσή τους, βρήκαν εύκολα σουτ και συνέβαλαν τα μέγιστα για να περάσει ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 22-20. Μάλιστα, στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Μπλατ αύξησε τη διαφορά στους 10 πόντους, 44-34, και έδειξε να αποκτάει τον έλεγχο της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το 47-40 υπέρ των «ερυθρολεύκων», με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Γουίλτζερ και Ρόμπερτς ανέβασαν την απόδοσή τους για τη Μάλαγα, «χτυπώντας» την ομάδα του Πειραιά με τον αγαπημένο τους τρόπο, με τρίποντα. Το σκορ στην περίοδο έκλεισε με 72-76 υπέρ του Ολυμπιακού.

Όσον αφορά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε και άλλο την απόδοσή του και έφτασε τελικά στην νίκη με 94-77, στρέφοντας πλέον την προσοχή του στο αυριανό (14/9) παιχνίδι με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 40-44, 67-72, 77-94

Πηγή: Redking.gr