Αήττητη στην επόμενη φάση η Βραζιλία (pics)

0

To Μαυροβούνιο της έβαλε δύσκολα, αλλά τελικά η Βραζιλία πήρε αυτό που ήθελε. Νίκησε 84-73, έκανε το 3-0 στην Α’ Φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου και θα ταξιδέψει στη Σενζέν για τη συνέχεια αήττητη.

Οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να βάλουν δύσκολα στους Βραζιλιάνους. Πήγαν το παιχνίδι εκεί που ήθελαν σε ότι αφορά το ρυθμό, ενώ από την άλλη ίσως και η ομάδα του Πέτροβιτς να είδε με μια κάποια υπεροψία το παιχνίδι μετά τη νίκη επί της Ελλάδας.

Το Μαυροβούνιο είχε τον πρώτο λόγο μέχρι τα πρώτα λεπτά στην πρώτη περίοδο (16-20, 19’). Η Βραζιλία απάντησε επιστρατεύοντας από τον πάγκο τους βασικούς της παίκτες για να προσπεράσει (24-20, 13’) και το παιχνίδι να γίνεται ντέρμπι (29-29, (15’). Με ένα επιμέρους 17-5 οι Νοτιοαμερικάνοι 56-41 (25’), αλλά όπως αποδείχθηκε το παιχνίδι είχε μέλλον ακόμη και έγινε και πάλι ντέρμπι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Το 70-55 (32’30’’) έγινε 73-72 (36’) με τους Ντούμπλιεβιτς, Ράντοβιτς, Πόποβιτς και Νίνταμ να ευστοχούν. Ένα 9-1 από τους Βραζιλιάνους την ώρα που οι Μαυροβούνιοι άρχισαν να αστοχούν στις δικές τους επιθέσεις έδωσε ουσιαστικά τέλος στον αγώνα, με το σκορ να γίνεται 82-73 με 1’40’’ στο ρολόι και τελικά 84-73.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Μπαρτέλ Μάινα (Ουρουγουάη), Προτς (Πολωνία)

Δεκάλεπτα: 19-20, 43-38, 66-54, 84-73