Άλωσε την έδρα του Αχιλλέα Αγρού και στέλνει μηνύματα… τίτλου η ΕΝΑΔ!

0

Με πρωταγωνιστές την… Αγία Τριάδα του Αντώνη Ασσιήκκαλη, Έντι, Κασινόπουλο και Φραγκέσκου η ΕΝΑΔ πέρασε με στυλ από την έδρα του Αχιλλέα Αγρού (60-69) και έστειλε πολύ νωρίς μήνυμα τίτλου στη Β1 αφού οι δύο νίκες στα ισάριθμα ντέρμπι των πρώτων αγωνιστικών γεννούν φυσικά προσδοκίες. Από την άλλη ο Αχιλλέας Αγρού έχει πάρα πολύ καλό υλικό αλλά έδειξε να χρειάζεται δουλειά στον τομέα χημεία και ομοιογένεια.

Με την μάχη των… εφταριών ξεκίνησε η αναμέτρηση αφού Δανιήλ από τη μία και Φραγκέσκου από την άλλη έδιναν το ρυθμό στο σκοράρισμα για τους δύο μονομάχους με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 14-13.

Η ομάδα του Αγίου Δομετίου μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ρ.Κασινόπουλο και Τραπεζανίδη να δείχνουν ζεστοί έβρισκε με μεγάλη ευκολία το δρόμο προς το καλάθι της ομάδας του Αγρού. Η ομάδα της υπαίθρου αρκέστηκε σε ξεσπάσματα των Σώζου Λεωνίδου και του κάπτεν Κύπρου Γρηγορίου όμως η αδυναμία στην άμυνα συνέχισε να δυσκολεύει το έργο τους. Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 13-25 με την ΕΝΑΔ να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με διψήφια διαφορά, 27-38.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πλάνο του Ασιήκκαλη και με τον Έντι να κρατάει πλέον τη μπαγκέτα συνέχισαν την πολύ καλή αμυντική τους παρουσία ενώ η διαφορά ανέβηκε στο +16 (38-54).

Η ομάδα του Αχιλλέα Αγρού επιχείρησε με νύχια και δόντια να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου με τους Παναγή, Λεωνίδου και Γρηγορίου όμως οι Αη Δεμετήτες ήταν πιο ψύχραιμοι και με τον Έντι να είναι συνεπής από τη γραμμή της φιλανθρωπίας και ένα μεγάλο τρίποντο του Τραπεζανίδη ήταν αρκετά για να τους δώσουν ένα σπουδαίο διπλό μέσα στη Λεμεσό και ν’αποκτήσουν μεγάλη δυναμική για τη συνέχεια.

Στην αντίπερα όχθη οι γηπεδούχοι μπορεί να γνώρισαν την ήττα και μάλιστα εντός έδρας, από ένα εκ των συνδιεκδικητών του τίτλου όμως βρισκόμαστε ακόμη στην αρχή της σεζόν και είμαστε βέβαιοι πως ο Αχιλλέας Αγρού με το υλικό που διαθέτει θα ανακάμψει και θα διεκδικήσει μέχρι τέλους τους δύο τίτλους.

Αχιλλέας Αγρού : Μάρκου 8, Παπασταύρου 6, Δανιήλ 13(1), Λεωνίδου 11(3), Γρηγορίου 15(2), Παδούρος 2, Παναγή 5, Τσαγγάρης, Κυριάκου

ΕΝΑΔ : Κασινόπουλος 18(4), Φραγκέσκου 16, Έντι 16, Τραπεζανίδης 14(1), Οικονομίδης 5, Μιραλλάης, Φιτιρίκος, Στυλιανίδης, Αριστοδήμου, Χειμώνας, Αλεξανδρίδης, Κωνσταντινίδης