“Άλωσε” το Κίτιον και… αγκάλιασε την πρωτιά ο Κεραυνός!

0

Μεγάλο παιχνίδι, με συνεχείς εναλλαγές συναισθημάτων διεξήχθη στο Κίτιον για την 10η αγωνιστική της Α’ Ανδρών ΟΠΑΠ, με τον Κεραυνό να πιάνει υψηλά στάνταρ απόδοσης και να επικρατεί εκτός έδρας της Πετρολίνα ΑΕΚ με 79-63.

Έτσι, λοιπόν, η ομάδα του Στροβόλου κατέκτησε το 9ο ροζ φύλλο της σε 10 αγωνιστικές και απέκτησε σαφές πλεονέκτημα για την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου, παρότι απομένουν ακόμη δύο γύροι μέχρι το τέλος.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν συνήθως βραχεία κεφαλή στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Χριστόφορου Λειβαδιώτη ξέσπασαν και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των γηπεδούχων στα κρίσιμα πανηγύρισαν το βαρυσήμαντο ροζ φύλλο.

Ο Κεραυνός πήρε 32 πόντους κοντά στο καλάθι, έναντι 22 της Πετρολίνα ΑΕΚ και έχοντας λίγες, αλλά σωστές επιλογές στα τρίποντα (7/16), απέναντι στα 9/30 της ομάδας του Λίνου Γαβριήλ, έφτασε στο στόχο του.

Πέραν της τριπλέτας Στυλιανού, Αμπουκάρ και Μπάρκερ που έκανε θραύση, ο Τέρελ Παρκς κέρδισε πολλές μάχες, αν και είχε προβλήματα στην άμυνα πάνω στον Μπρέζετς, ο Τζέικ Ο’ Μπράιεν έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα, ο Γιώργος Νεοφύτου ήταν καθοριστικός στο τέλος, ο Σάιμον Μιχαήλ έκανε αθόρυβη δουλειά στα 22 του λεπτά στο παρκέ και ο Ρον Ρος είχε θετικό πρόσημο.

Στον αντίποδα, εντυπωσίασε ο Πρίμοζ Μπρέζετς και από εκεί και πέρα τον ακολούθησαν οι Ιάκωβος Παντελή και Τόμισλαβ Πέτροβιτς.

MVP: Νίκος Στυλιανού

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον διεθνή φόργουορντ, ο οποίος έκανε τρομερά πράγματα στο δεύτερο ημίχρονο και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων. Είχε 16 πόντους με 7/11 σουτ εντός πεδιάς, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και αστείρευτη ενέργεια στην άμυνα.

HERO OF THE GAME: Μο Αμπουκάρ

Η βασική αιτία που ο Κεραυνός άντεξε μπροστά στο σκορ πριν κάνει το ξέσπασμα και καθαρίσει οριστικά. Τέλειωσε το ματς με 16 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

KEY FACTOR: Κεν Μπάρκερ

Σπουδαία παρουσία από τον σκληροτράχηλο γκαρντ, ο οποίος έκανε τα πάντα πάνω στο παρκέ με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Πρίμοζ Μπρέζετς

Συγκινητικός ο Σλοβένος σέντερ έκανε θραύση κοντά στο καλάθι με 21 πόντους (9/15 δίποντα) και 15 ριμπάουντ, αλλά δεν αρκούσε, καθώς έλειψαν οι πόντοι των Αμερικανών περιφερειακών της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 16-17, 31-37, 54-59, 63-79