Άνετα στην τετράδα ο Απόλλωνας

0

Πιο εύκολα απ’ ό,τι αναμενόταν, ο Απόλλωνας “ζευγάρωσε” τις νίκες του απέναντι στην ΕΘΑ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος. Στο δεύτερο ματς της σειράς, επικράτησε στο “Ελευθερίας” με 91-74 και πήρε αυτό που ήθελε.

Παρότι αγωνίστηκε με μοναδικό ξένο τον Αντέλ Κάμπερμπατς (απουσίαζαν οι Γκόλντεν, Πακ και Πίρσον), το σύνολο του Χάντι Ελ Χατζ κατάφερε να είναι ανταγωνιστικό και για τρία δεκάλεπτα πάλευε για τη νίκη. Ωστόσο, στο τέλος οι παίκτες του Πάνου Γιανναρά πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν, παίζοντας για δεύτερη συνεχόμενη φορά καλό μπάσκετ.

Για τους Λεμεσιανούς έλαμψε το άστρο του Τζέι Αρ Στρόουμπριτζ, ο οποίος είχε 33 πόντους με 7/7 τρίποντα, ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο Άαρον Πέτγουεϊ. Οι Κρις Μπράσγουελ και Τόνι Μακ Ρέι είχαν καλά ξεσπάσματα, αν και αρκετά άστοχοι, ο Ραχίμ Άπολμπι πήρε λίγες προσπάθειες, αλλά οργάνωσε εξαιρετικά μοιράζοντας 9 ασίστ, ενώ ουσιαστική δουλειά έκανε τόσο ο Ηρακλής Πιττάκας, όσο και ο Νάσος Κυριακού.

Για την ΕΘΑ, ξεχώρισαν οι Κάμπερμπατς, Παπαμιχαήλ, Κασκίρης, ενώ πολλές μάχες έδωσαν επίσης ο Αναστασιάδης και ο Χρίστου.

Ο αγώνας:

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο τρίλεπτο με το σκορ να οδηγείται στο 4-4. Έπειτα ο Απόλλωνας με τρεις πόντους του Μπράσγουελ πήρε προβάδισμα με 7-4, με την ΕΘΑ να απαντάει με δύο δίποντα από τους Κιούμπερμπατς και Παπάμιχαηλ, παίρνοντας αυτή προβάδισμα με 8-7. Οι διαφορές παρέμειναν λεπτές στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Τρία λεπτά πριν το φινάλε το σκορ ήταν στο 15-14 για την ΕΘΑ, με τον Απόλλωνα να κάνει την ανατροπή στο επόμενο τρίλεπτο και να προηγείται με 20-17.

Η ΕΘΑ μπήκε δυνατά στην δεύτερη περίοδο και μετά από δύο λεπτά πήρε προβάδισμα με 25-22. Ο Απόλλωνας απάντησε και μέχρι το 14:30 πήρε προβάδισμα με τέσσερις πόντους διαφορά (30-26). Η διαφορά αυτή αυξήθηκε στο επόμενο δίλεπτο στους δώδεκα, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 39-27. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν στροφές στα τελευταία στάδια του πρώτου ημιχρόνου και μείωσαν σε 45-38.

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας πέτυχε πέντε πόντους (τρίποντο ο Μακρέι, δίποντο ο Πετγουέι) και πήρε προβάδισμα δώδεκα πόντων (50-38). Η ΕΘΑ απάντησε, μειώνοντας την διαφορά στους πέντε στο 24:34, με το σκορ να είναι στο 53-48. Η ομάδα της Έγκωμης κατάφερε ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου να μειώσει την διαφορά στους τρεις (63-60), ωστόσο το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 68-63.

Και πάλι οι “γαλάζιοι” είχαν δυνατό ξεκίνημα, στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να φέρουν την διαφορά στους δέκα (75-65) στο 32:12 του αγώνα. Η ομάδα της Λεμεσού πατούσε καλύτερα στο παρκέ, καταφέρνοντας μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου να φέρει την διαφορά στους δεκατρείς πόντους (83-70). Οι “γαλάζιοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους και στο τέλος πήραν την νίκη με 91-74.

MVP:

Ο Τζέι Αρ Στρόουμπριτζ πήρε τη σκυτάλη από τον Ραχίμ Άπολμπι κι έχοντας 33 πόντους με 7/7 (!!!) τρίποντα, οδήγησε τον Απόλλωνα στην επιβλητική πρόκριση.

KEY FACTOR:

Ο Άαρον Πέτγουεϊ ήταν ο κυρίαρχος των αιθέρων. Πέραν της καλής του άμυνας, είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 κοψίματα, κάνοντας τη διαφορά για τον Απόλλωνα κοντά στο καλάθι.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ:

Ο Αντέλ Κάμπερμπατς ήταν ξανά εξαιρετικός, σταματώντας στους 28 πόντους, ο Τόλης Κασκίρης ήταν εξαιρετικός, όμως το μεγάλο κέρδος της ΕΘΑ ήταν ο ταλαντούχος Πέτρος Παπαμιχαήλ, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και έδειξε μεγάλα σημάδια βελτίωσης μετά την υψηλή συμμετοχή του στα τελευταία ματς.