Ανίκητη στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι, λύγισε και την Μπαρτσελόνα!

0

Ακαταμάχητη στο γήπεδό της η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου, επικράτησε 92-85 της Μπαρτσελόνα και έκανε το «10 στα 10» στο Τελ Αβίβ!

Και η Μπαρτσελόνα… προσκύνησε στο Τελ Αβίβ!

Η καταπληκτική Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησε 92-85 τους Καταλανούς και διατήρησε απόρθητο το «κάστρο» της (10/10)!

Στο 13-6 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί, που είχαν κορυφαίους τους Ντόρσεϊ (19 πόντοι), Γουίλμπεκιν (18 πόντοι), Χάντερ (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Καλοϊάρο (12 πόντοι).

Από την άλλη, οι «μπλαουγκράνα» υπέστησαν την 3η συνεχόμενη ήττα τους στην Ευρωλίγκα και υποχώρησαν στην 5η θέση (13-6), αλλά τουλάχιστον υπερασπίστηκαν το +23 που είχαν νικήσει στον πρώτο γύρο. Για το σύνολο του Πέσιτς διασώθηκε ο Μίροτιτς, με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (10-10 στο 5’), ωστόσο η Μπαρτσελόνα πάτησε το γκάζι και ξέφυγε κάπως (15-20 στο 8’). Οι Καταλανοί απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με «αέρα» 7 πόντων (20-27).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε στη Μακάμπι, που έτρεξε σερί 8-0 και μετέτρεψε το εις βάρος της 25-32 (12’) σε 33-32 (13’). Η ομάδα του Σφαιρόπουλου έσφιξε την άμυνά της και δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να κάνουν το παιχνίδι τους. Με 7-0, το οποίο ήταν προσωπική υπόθεση του Γουίλμπεκιν, οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 7 πόντων (48-41).

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου, οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν και με σερί 7-0 πλησίασαν σε απόσταση βολής (50-48 στο 23’). Μάλιστα, οι παίκτες του Πέσιτς ισοφάρισαν σε 56-56 (27’). Εντούτοις, η «ομάδα του λαού» έτρεξαν 9-0 με 3 συνεχόμενα τρίποντα και απομακρύνθηκαν εκ νέου (65-56). Το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Σφαιρόπουλου με προβάδισμα 8 πόντων (65-57).

Η Μακάμπι ξεκίνησε… φουριόζα και την τέταρτη περίοδο: με τρίποντο του Ντόρσεϊ, εκτοξεύτηκε στο +12 (71-59 στο 31’). Παρ’ όλα αυτά, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και απάντησε με 9-0 (71-68 στο 34’). Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν όμως και με σερί 6-0, απέκτησαν «αέρα» 9 πόντων (77-68) σε μια πολύ κρίσιμη καμπή (35’).

Στα τελευταία λεπτά, οι Καταλανοί επιχείρησαν ολική αντεπίθεση και με 5 συνεχόμενους πόντους του Μίροτιτς, πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (85-82 στο 39’). Εντούτοις, ο Γουίλμπεκιν με ένα τρίποντο σκότωσε τα όνειρα των φιλοξενούμενων (88-82 στα 33’’) και στην ουσία κλείδωσε τη νίκη της ομάδας του με το τελικό 92-85 να χαρίζει το ροζ φύλλο στους Ισραηλινούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 48-41, 65-57, 92-85.