Ανόρθωση Vs Κεραυνός (σε τακτική ενημέρωση)

0

Ανόρθωση και Κεραυνός, συνθέτουν το μεγάλο ντέρμπι για την 5η αγωνιστική, στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος Γυναικών.

Το εξ` αναβολής –από την Κυριακή- αποψινό παιχνίδι, ξεκινά στις 19:30 και μείνετε μαζί μας, για να το παρακολουθήσουμε σε τακτική ενημέρωση!

1` Τζάμπολ!

2` 6-4 για την Ανόρθωση

4` 8-7 για την Ανόρθωση

5` 8-10 για τον Κεραυνό

Σύντομο σχόλιο: Εύστοχες και οι δυο ομάδες, με τον Κεραυνό να έχει 0-6 σερί, από δυο στη σειρά τρίποντα (Ρουσσάκη, Θεολόγου)

6` 12-10 για την Ανόρθωση

7` 16-10 για την Ανόρθωση (8-0 σερί)

8` Παραμένει το 16-10

9` 18-10 Για την Ανόρθωση

10` Λήξη δεκαλέπτου: 20-14 για την Ανόρθωση!

Σύντομο σχόλιο: Προβάδισμα για την Ανόρθωση σε ένα παιχνίδι γρήγορου ρυθμού, με τη γηπεδούχο να κρατάει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια. Το 10-0 σερί (από 8-10 σε 18-10) ήταν το πιο αξιοσημείωτο, από πλευράς διακύμανσης!

11` Έναρξη 2ης περιόδου

13` 26-20 για την Ανόρθωση

13` 28-20 για την Ανόρθωση

Σύντομο σχόλιο: Η Μακλούρ δημιουργεί… θέματα κάτω από το καλάθι του Κεραυνού. Έφθασε στους 10 πόντους

14` 28-23 μειώνει ο Κεραυνός

15` 31-23 για την Ανόρθωση

17` 35-27 για την Ανόρθωση

17` 38-27 για την Ανόρθωση

Σύντομο σχόλιο: Για πρώτη φορά, η διαφορά πάει πάνω από τους 10, με τρίποντο της Πιττάκα

19` 38-31 μειώνει ο Κεραυνός

20` Λήξη 2ης περιόδου και ημιχρόνου: Ανόρθωση-Κεραυνός 38-31

Σύντομο σχόλιο: Με το σκορ στο 38-31 για την Ανόρθωση, ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό, στο εξ` αναβολής ντέρμπι. Η Ανόρθωση διατήρησε το προβάδισμα, σε όλη σχεδόν τη διάρκεια του ημιχρόνου, με τους Μακλούρ, Ράτσα και Πάγκαλος, να δίνουν τους περισσότερους πόντους.

Θέμα με την άμυνα του, φαίνεται να έχει ο Κεραυνός, το οποίο καλείται να βελτιώσει ενόψει της επανάληψης!

21` Έναρξη 3ης περιόδου

22` 45-33 για την Ανόρθωση

Σύντομο σχόλιο: Για πρώτη φορά, η διαφορά πάει στους 12

23` 49-36 για την Ανόρθωση

24` 49-40 μειώνει ο Κεραυνός

24` 49-43 μειώνει ο Κεραυνός

Σύντομο σχόλιο: Σημάδια ανάκαμψης για τις ερυθροκίτρινες

25` 49-47 μειώνει ο Κεραυνός

Σύντομο σχόλιο: Ο Κεραυνός “επιστρέφει” για τα καλά στο παιχνίδι!

27` 53-47 για την Ανόρθωση

28` 53-49 μειώνει ο Κεραυνός

30` Λήξη 3ης περιόδου: Ανόρθωση-Κεραυνός 53-51

Σύντομο σχόλιο: «Χαμός» αναμένεται να γίνει κατά την 4η και καθοριστική περίοδο, καθώς η διαφορά υπέρ της Ανόρθωσης, είναι σε οριακό σημείο και ενώ στην αρχή της 3ης περιόδου οι «κυρίες» είχαν προηγηθεί με +13!

31` Έναρξη 4ης περιόδου

31` 53-55 για τον Κεραυνό

Σύντομο σχόλιο: Με συνολικό σερί 4-19  (από 49-36 σε 53-55), ο Κεραυνός προσπέρασε για πρώτη φορά μετά το 8-10 στην αρχή του αγώνα!

33` 57-55 για την Ανόρθωση

33` 59-57 για την Ανόρθωση

34` 61-57 για την Ανόρθωση

Σύντομο σχόλιο: Η Ανόρθωση αντιδρά μετά το σερί του Κεραυνού και πλέον, όσο το παιχνίδι πάει προς το τέλος του, η αγωνία θα ανεβαίνει στο κατακόρυφο…

35` 61-59 μειώνει ο Κεραυνός

36` 61-62 για τον Κεραυνό (τρίποντο Έιβερι)

37` 64-62 για την Ανόρθωση (τρίποντο Πάγκαλος)

39` Παραμένει το 64-62 και υπάρχει ενδεχόμενο παράτασης!

39` 30“ Παραμένει το 64-62!

40` ΤΕΛΙΚΟ: Ανόρθωση-Κεραυνός 64-62!

Σύντομο σχόλιο: Δεν ξέρουμε αν ο… Χίτσκοκ ήταν κάπου… κρυμμένος στη Β` τεχνική σχολή Λεμεσού, αλλά το φινάλε θα… ανάγκασε καρδιολόγους να ανοίξουν επειγόντος τα ιατρεία τους!

Το 64-62 παρέμεινε μέχρι τέλους και ενώ είχε διαμορφωθεί από το 36`48“ με τρίποντο της Πάγκαλος!

Μεγάλη νίκη για την Ανόρθωση, δεύτερη στη σειρά ήττα για τον Κεραυνό!