Άντεξε μέχρι τέλους και έκανε την υπέρβαση με ΑΕΚ ο ΑΠΟΕΛ

0

Μετά από ένα φοβερό παιχνίδι για την ημιτελική φάση των πλέι οφ του κυπριακού πρωταθλήματος, ο ΑΠΟΕΛ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς και κατάφερε να φτάσει στην σπουδαία επικράτηση επί της Πετρολίνα ΑΕΚ με 75-72 φέρνοντας την σειρά στο 1-1.

Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη αποδείχθηκε αντάξιος αντίπαλος για την πανίσχυρη ομάδα της Λάρνακας και ήταν καλύτερη στις μικρές λεπτομέρειες που έκριναν τελικά την έκβαση του ροζ φύλλου. Οι κυπελλούχοι στερήθηκαν τις πολύτιμες υπηρεσίες του Τόμισλαβ Πέτροβιτς, ενώ για τους γαλαζοκίτρινους απουσίαζε ο Γρηγόρης Παντούρης.

Με αυτόν τον τρόπο, ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πολυπόθητη νίκη που τόσο ήθελε, κάμπτοντας το μαχητικό πνεύμα της Πετρολίνα ΑΕΚ.

Ο αγώνας

Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και με τον «ζεστό» Μέρφι Μπερνατόφσκι προηγήθηκαν με 15-8 στο 6’. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν την διαφορά (19-17) στην ελάχιστη τιμή της με την ολοκλήρωση των πρώτων δέκα λεπτών.

Στη δεύτερη περίοδο το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια μέχρι το 17ο λεπτό (31-32), όπου ένα σερί 11-0 του ΑΠΟΕΛ στα εναπομείναντα λεπτά διαμόρφωσε το 42-32 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μάικλ Μπεστ σκόραρε για το 44-32, ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα το μαχητικό σύνολο του Λίνου Γαβριήλ εξαπέλυσε αντεπίθεση διαρκείας, η οποία απέφερε καρπούς στο 31’, όταν ο Τόρεϊ Τόμας έβαλε μπροστά την ομάδα του με 51-52.

Παρόλα αυτά, οι οικοδεσπότες του Τόνι Κωνσταντινίδη δεν πτοήθηκαν και ξαναπήραν τα ηνία στο 34’ (62-53), διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος, όντας ψύχραιμοι στην… ρουλέτα των βολών και ισοφάρισαν σε 1-1 την σειρά, αφού ο Μπερνατόφσκι έκοψε τον Ντάσιτς στα 2” πριν την λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-32, 51-49, 75-72

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντινίδης)

Μπερναρτόφσκι 18(4), Μπράουν 21(1), Μπάσεϊ 9(1), Μπεστ 2, Κούνας 12(2), Μύθιλλος 2, Παντούρης, Κασκίρης, Μόμπλεϊ 11, Καραγιάννης, Κοιλαράς

Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ)

Τόμας 14(3), Μπρέζετς 24, Ντάσιτς 22(4), Σιζόπουλος 6(2), Άντερσον 3, Παλάλας, Μπιγκς, Κουμής, Τρισόκκας, Στυλιανού, Ρούντι, Παντελή 3(1)

MVP: Ο Βασίλης Κούνας ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, με τον αρχηγό των γηπεδούχων να αναλαμβάνει δράση στα δύσκολα όταν η μπάλα έκαιγε και να «καθαρίζει» για τον ΑΠΟΕΛ με πολύτιμους πόντους και σημαντικές ασίστ.

Hero: Ο Μέρφι Μπερνατόφσκι πέρα της εκπληκτικής επιθετικής του συνεισφοράς και της βοήθειας του σε ριμπάουντ και ασίστ, έριξε την καθοριστική τάπα που έκρινε το ματς στην εκπνοή.

Key factor: Ο Ρόμπερτ Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ και παρά την γενικότερα αστοχία του συνέβαλε τα μέγιστα κάνοντας σημαντικά πράγματα πάνω στο παρκέ.

Καλύτερος ηττημένος: Βλάντιμιρ Ντάσιτς και Πρίμοζ Μπρέζετς πάλεψαν για τους φιλοξενούμενους αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν την ήττα.