Απίθανος ο Κεραυνός, διέλυσε τις Βρυξέλλες και πάει για πρόκριση!

0

Εκπληκτικός ο Κεραυνός στο τέταρτο παιχνίδι του για τον 4ο όμιλο του FIBA Europe Cup, επικράτησε με 90-77 της ομάδας των Βρυξελλών και υπό προϋποθέσεις θα μπορεί να πανηγυρίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση από… αύριο.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο όπου η ομάδα του Στροβόλου ήταν χάρμα ιδέσθαι και στο οποίο προηγήθηκε με 52-37, ήταν λογικό να δούμε αντίδραση από την ομάδα του Βελγίου. Ο Κεραυνός όμως άντεξε και κατέκτησε την πολυπόθητη τρίτη νίκη στον όμιλο και πλέον περιμένει την αυριανή αναμέτριση ανάμεσα στην Έγκις Κορμέντ και την Μπάλκαν. Σε περίπτωση ήττας των φιλοξενούμενων, ο Κεραυνός θα προκριθεί στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup και θα κονταροκτυπηθεί για την πρωτιά του ομίλου με την ομάδα της Ουγγαρίας.

Ο αγώνας:

Αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι (4-1 στο 1:30) στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος και σημείωσε δέκα σερί πόντους (από τέσσερις οι Αμπουκάρ-Μπάρκερ, δύο ο Παρκς) με το σκορ να οδηγείται στο 11-4 στο 3:30. Μέχρι τα μισά της περιόδου το σκορ ήταν στο 16-10, με τους «ερυθροκίτρινους» να αυξάνουν την διαφορά στους έντεκα πόντους στο επόμενο ενάμιση λεπτό (23-12). Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τον Κεραυνό να προηγείται με 29-19.

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε καλύτερα στην Β’ περίοδο, καταφέρνοντας μετά την πάροδο τριών λεπτών να φέρει την διαφορά στους δεκατρείς (36-23), η οποία μέχρι το 15’ αυξήθηκε κατά τρεις ακόμα πόντους (δύο ο Παρκς, ένα ο Κινγκ) με το σκορ να είναι στο 39-23. Το συγκρότημα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη συνέχισε την πολύ θετική του εικόνα στο παρκέ, με το σκορ να οδηγείται στο 44-27 στο 17:30. Με την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι «ερυθροκίτρινοι» ήταν μπροστά με 52-37.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν νωρίς στο Γ’ δεκάλεπτο δύο πόντους με τον Χάρελ, με τους γηπεδούχους να απαντούν με ένα σερί πέντε πόντων (τρίποντο ο Ντέιβις, δύο ο Αμπουκάρ) παίρνοντας προβάδισμα με 57-39 στο 22’. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν την διαφορά στους δώδεκα (62-50) στο 24:30, με τον Αμπουκάρ μισό λεπτό αργότερα να κάνει το 64-50. Η θετική εικόνα των βέλγων, έφερε μείωση στους οκτώ πόντους στο 29:30, με το σκορ να είναι στο 67-59, ωστόσο πριν το φινάλε της περιόδου ο Μπάσεϊ με λέι απ επανάφερε την διαφορά στους δέκα (69-59).

Από δύο πόντους σημείωσαν οι δύο ομάδες στο πρώτο λεπτό της Δ’ περιόδου με το σκορ να πηγαίνει στο 71-61, ενώ στο επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν κατά ένα πόντο (73-64). Στην συνέχεια ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους με τον Μπάσεϊ και έφερε το σκορ στο 78-64, στο 33’. Η κυπριακή ομάδα διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο 35’ ήταν μπροστά με 84-68, ενώ δυόμιση λεπτά αργότερα το σκορ ήταν στο 86-74. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο Κεραυνός πήρε την νίκη με τελικό σκορ 90-77.

MVP:

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Μο Αμπουκάρ έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Αν και έμεινε μόλις ένα πόντο πίσω από τον μέσο όρο του στη διοργάνωση, καθώς πέτυχε 20 ενώ μ.ο. πριν την αναμέτρηση είχε 21.8, ο Αμερικανός του Κεραυνού ήταν για ακόμα μια φορά ο ακρογωνιαίος λίθος των επιθέσεων της ομάδας του.

Παίχτης-κλειδί:

Ως παίκτη που έπαιξε σημαντικό ρόλο στο παιχνίδι κρίνω πως ήταν ο Άντονι Κινγκ. Ο πολιτογραφημένος Κύπριος, μπήκε σε μια στιγμή όπου ο Παρκς αντιμετώπισε ένα μικρό πρόβλημα τραυματισμού και κράτησε τον Κεραυνό στην ίδια ποιότητα, βελτιώνοντας μάλιστα τη διαφορά στο σκορ, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε ιδανικά το δίδυμο πύργων που επέλεξε να χρησιμοποιήσει ο κος Λειβαδιώτης, μαζί με τον Παρκς.