ΑΠΟΕΛ-ΕΝΠ σημειώσατε… Χ!

3

Τα πολύ αμφίρροπα φιλικά… σαν επίσημα συνεχίζονται στην κυπριακή καλαθόσφαιρα και αυτή τη φορά ήταν η σειρά του ΑΠΟΕΛ και της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου να προσφέρουν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, που έληξε… ισόπαλο με 73-73, χωρίς να παιχτεί στη συνέχεια παράταση.

Η ομάδα του Νικόλα Παπαδόπουλου, που βρίσκεται πλέον κοντά στην ολοκλήρωση του ρόστερ της είχε το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, πριν το σύνολο του Βαγγέλη Ζιάγκου κάνει την αντεπίθεση και αποκτήσει τα ηνία. Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το τελικό “Χ” να τα λέει όλα.

Για τους γηπεδούχους ο Τόριαν Γκράχαμ ήταν ασταμάτητος με 20 πόντους, οι Ντέοντα Βον και Κίτον Γκραντ πρόσθεσαν από 13, έκαστος, ενώ οι Ο’Μπράιεν και Τζάκσον κινήθηκαν σχετικά στα… ρηχά με 9 και 8 πόντους, αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν έναν “μαγικό” Μπάλογκαν, ο οποίος στο ανεπίσημο ντεμπούτο του με τα βυσσινί… φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 21 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν ο Παναγιώτης Μάρκου με 15 πόντους και ο Κόρτνι Πίγκραμ είχε 13. Χαμηλά έμεινε ο Καντάριαν Ρέινς με 7 πόντους.