AΠΟΕΛ – Sigal Pristina 80-107: Ήττα στο μεταβατικό στάδιο…

0

Λίγες ώρες πριν από την έναρξη της αναμέτρησης ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και στη Sigal Pristina, για την 4η αγωνιστική στον 3ο όμιλο του FIBA Europe cup, είχε γίνει γνωστό το «διαζύγιο», ανάμεσα στους γαλαζοκίτρινους και στον Κρις Χουγκάζ και έτσι, στο παιχνίδι που έγινε στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», ο ΑΠΟΕΛ παρουσιάστηκε με υπηρεσιακό προπονητή, τον Ανδρέα Ιωαννίδη.

Ωστόσο, σε αυτό το μεταβατικό στάδιο (μέχρι που ανακοινώθηκε ο διάδοχος του, που είναι ο Νικόλας Παπαδόπουλος, που αναμένεται να πιάσει δουλειά από αύριο), οι γαλαζοκίτρινοι έχασαν από την ομάδα του Κοσσόβου με 80-107.

Αποτέλεσμα, με το οποίο οι όποιες ελπίδες πρόκρισης, εξανεμίζονται για τον ΑΠΟΕΛ…

Ήταν ένα παιχνίδι γρήγορου ρυθμού και χαλαρών αμυνών, στο οποίο η Πρίστινα, απέκτησε μια μεγάλη διαφορά κατά την 3η περίοδο, την οποία κράτησε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και έτσι, πήρε το ροζ φύλλο.

1η περίοδος

Με ψηλό σκορ έκλεισε το πρώτο κομμάτι στην αναμέτρηση, με την Πρίστινα, να έχει το προβάδισμα με 23-31. Αν και στα αρχικά στάδια (πρώτο 5λεπτο), οι γαλαζοκίτρινοι συμβάδιζαν στο σκορ με τους αντιπάλους τους, στη συνέχεια η Πρίστινα, βρήκε αρκετές λύσεις, κυρίως από τους Μάιλς, Αλίζοζιτς.

Έτσι κατάφερε να ανοίξει κάπως τη διαφορά, της οποίας το ύψος έφθασε και στους 11 (20-31), πριν το 23-31, που ήταν το σκορ στο 10λεπτο.

2η περίοδος

Αρχικά ο ΑΠΟΕΛ έριξε τη διαφορά στους 5. Αλλά στη συνέχεια η Πρίστινα, συνεχίζοντας να είναι αρκετά εύστοχη από την περιφέρεια, άνοιγε συνέχεια τη διαφορά, η οποία ξεπέρασε τους 15 πόντους.

Ο ΑΠΟΕΛ χρειαζόταν άμεσα λύσεις στην άμυνα. Στο 15`, το σκορ πήγε στο 29-47 και τα πράγματα, ήταν ήδη δύσκολα για τους γαλαζοκίτρινους… Ωστόσο στο σημείο αυτό, ο ΑΠΟΕΛ «απάντησε» με ένα εντυπωσιακό σερί 17-2 για να μειώσει σε 46-49!

Στο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 46-52.

3η περίοδος

Στο τρίτο κομμάτι του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να τρέξουν το παιχνίδι και απέναντι σε αυτόν το ρυθμό, η άμυνα του ΑΠΟΕΛ, είχε… θέματα. Παράλληλα όμως με αυτό, οι γαλαζοκίτρινοι δεν εύρισκαν λύσεις και στην επίθεση, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να μεγαλώνει την υπέρ της διαφορά η Πρίστινα.

Όταν το χρονόμετρο έδειξε το 27`, η διαφορά ανέβηκε στους 26 πόντους (50-76) και επί της ουσίας, η διαφορά έμοιαζε με μη ανατρέψιμη.

Στο 30` το σκορ πήγε στο 55-80.

4η περίοδος

Όσο για το σκηνικό του τελευταίου κομματιού στον αγώνα, γι` αυτό δεν μπορούν να αναφερθούν και πολλά πράγματα, μιας και όλα είχαν πλέον κριθεί.

Ο στόχος για τον ΑΠΟΕΛ, ήταν να συμμαζέψει κάπως τη διαφορά, ωστόσο η ομάδα του Κοσσόβου δεν έδειχνε… διάθεση να χαμηλώσει το δικό της ρυθμό και έτσι, στο 35`, το σκορ πήγε στο 66-94 και πλέον οι φιλοξενούμενοι «απειλούσαν» με κατοστάρα.

Κάτι που έγινε στο 38`, όταν το σκορ πήγε στο 72-102 (στο -30 ο ΑΠΟΕΛ) και ενώ το τελικό σκορ ήταν 80-107.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 23-31, 23-21, 9-28, 25-27.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 23-31, 46-52, 55-80, 80-107.

ΑΠΟΕΛ (Α. Ιωαννίδης): Κωνσταντίνου 4, Λοϊζίδης 11 (1), Παναγιώτου 5 (1), Πυρίλλης 2, Τόμπσον 22 (3), Κόφι 10 (2), Τέντι 9 (1), Γιανναράς 13 (4), Κοιλαράς 2, Μπόγιο 2.

Sigal Pristina (Μ. Λόκι): Ισμαίλι 1, Γιακούπι 3 (1), Γιάνκεβα 3 (1), Μεμέτι 1, Μάιλς 11 (1), Αλίχοζιτς 15, Πολόσκα, Ρούκοβα 17 (2), Τμούσιτς 23 (4), Ουέιτ 13 (1).