Απόλλων – ΑΕΛ 81-75: Στο… γαλάζιο η μπίλια στο ντέρμπι της Λεμεσού!

0

Φυσικά, δεν ήταν… ανάγκη να το λέγαμε εμείς (ή ο οποιοσδήποτε άλλος) ότι η εκάστοτε αγωνιστική κατάσταση, των δυο ομάδων της Λεμεσού, δεν παίζει κανένα ρόλο, όσον αφορά την ανταγωνιστική ποιότητα των μεταξύ τους αναμετρήσεων!

Αυτό έγινε λοιπόν και στο σημερινό ντέρμπι που έγινε στην έδρα του Απόλλωνα, που ήθελε τη νίκη για να κάνει βήμα εξασφάλισης της 3ης θέσης, τη στιγμή που η ΑΕΛ, παλεύει για να αποφύγει την 9η θέση.

Έγινε όμως ντέρμπι! Σε αυτό λοιπόν, ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη στα… σημεία, αφού επικράτησε με 81-75 και ενώ η ΑΕΛ, διεκδικούσε στα ίσα τη νίκη, μιας και στο 37`, το σκορ ήταν στο 74-70 για τους μετέπειτα νικητές!

Στο πρώτο μισό του ντέρμπι, το σκορ ήταν στο 35-36 για την ΑΕΛ. Στο χρονικό αυτό διάστημα, υπήρξε ένα γρήγορο τέμπο σε γενικές γραμμές και ειδικά, στην 1η περίοδο, όπου οι γαλαζοκίτρινοι είχαν προηγηθεί με 19-21. Όσο για τη 2η περίοδο, ο Απόλλωνας είχε θέμα, απέναντι στη δυνατή άμυνα της αντιπάλου του, αλλά ήταν ενδιαφέρουσες οι διακυμάνσεις. Η ΑΕΛ είχε προηγηθεί με 21-27 και στη συνέχεια ο Απόλλωνας με 12-0 σερί προσπέρασε με 33-27, για να λήξει το ημίχρονο με το σκορ στο 35-36.

Στην 3η περίοδο ο Απόλλωνας ήταν αρκετά εύστοχος και ειδικά από το 25` και μετά. Ως το σημείο εκείνο, η ΑΕΛ κρατούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα, αλλά στη συνέχεια οι γαλάζιοι προσπέρασαν και ενώ η ΑΕΛ είχε μειώσει σε 54-53 στο 27`. Όμως με τη λήξη της 3ης περιόδου, το σκορ πήγε στο 61-55 για τους γηπεδούχους.

Στην αρχή της 4ης περιόδου, ο Απόλλωνας ανέβηκε στο +9 (64-55) και στη συνέχεια, κρατούσε ένα σταθερό προβάδισμα, παρότι η ΑΕΛ ήταν κοντά στο σκορ. Στο 36`, η διαφορά ήταν στους 10 (72-62), αλλά οι γαλαζοκίτρινοι μείωσαν σε 72-67 και λίγο μετά, σε 74-70!

Αγωνία στην έδρα του Απόλλωνα, που ωστόσο στο 39`, πήρε μιαν διαφορά ασφαλείας (77-70) και παρότι στο 39`34“ με τρίποντο του Χάμιλτον η ΑΕΛ μείωσε σε 79-75, τελικά ο Απόλλωνας πήρε τη νίκη με τελικό σκορ, 81-75.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 19-21, 16-15, 26-19, 20-20.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 19-21, 35-36, 61-55, 81-75.

Απόλλων (Α. Κωνσταντινίδης): Ντάγκλας 17, Ορίλι 23 (2), Λούις 12 (2), Ηλιάδης 6 (1), Τζάκσον 13 (1), Ελευθερίου 6, Ζντράβιτς, Γεωργίου 4.

ΑΕΛ΄(Δ. Σαρίκας): Ουόλκερ 16 (3), Χάμιλτον 21 (1), Δημακόπουλος 11, Μονιάτης 5 (1), Εύζωνας 12 (2), Χικς 2, Γρίβας, Χάρπερ 8 (1).