Απόλλων – ΑΠΟΠ 81-55: Τρία στα τρία οι γαλάζιοι (εύκολη νίκη), και «στέλνουν μηνύματα»!

0

Στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία για την 4η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος καλαθόσφαιρας, έγινε το αναμενόμενο…

Παίζοντας στην έδρα του ο Απόλλωνας, επιβεβαίωσε τις εκτιμήσεις που τον ήθελαν φαβορί για την αναμέτρηση απέναντι στον ΑΠΟΠ και έτσι, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 81-55.

Διαφορά 26 πόντων που καταδεικνύει άνεση στην προσπάθεια που έκαναν οι γαλάζιοι για να φθάσουν στο «τρία στα τρία»!

Εδώ να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά μετά από χρόνια, που οι γαλάζιοι μπαίνουν στο Πρωτάθλημα με τρεις συνεχόμενες νίκες!

Πρώτο ημίχρονο

Ένα εντυπωσιακό σερί για τον Απόλλωνα, ήταν το κύριο στοιχείο στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης. Διότι μετά το αρχικό 5-7, οι γαλάζιοι… απάντησαν με 19-2 σερί (!) για να φθάσουν στο 24-9, σκορ με το οποίο, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο!

Ο δε ΑΠΟΠ, δεν κατάφερε να βρει λύσεις σε αυτό το διάστημα, κάτι που μπόρεσε να κάνει, αλλά ως ένα σημείο κατά τη 2η περίοδο. Αυτό καθώς στο 12`, το σκορ πήγε στο 29-11, δηλαδή στο +18 για τους γαλάζιους, διαφορά την οποία, η ομάδα της Πάφου, έριξε στους 10 (35-25 στο 16`) και να την κρατήσει σε αυτά τα επίπεδα, όταν έκλεισε το ημίχρονο. Σκορ, 40-29.

Δεύτερο ημίχρονο

Όσο για το σκηνικό της 3ης περιόδου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν μιαν σταθερή διαφορά πάνω από τους 15 πόντους, τη στιγμή που ο Ορίλι, έδινε αρκετές λύσεις. Στο 25` το σκορ πήγε στο 53-37 και ενώ στη συνέχεια, η διαφορά άγγιξε και στο +20 (60-41) με τον Απόλλωνα, να ελέγχει το παιχνίδι και να φθάνει στο 62-45, όταν έκλεισε η 3η περίοδος.

Στο ίδιο τέμπο και η τελευταία περίοδος της αναμέτρησης! Ο Απόλλωνας είχε ήδη αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, τη στιγμή που ο ΑΠΟΠ έψαχνε για ένα… θαύμα! Αλλά αποδείχθηκε αδύνατο να το πραγματοποιούσε…

Το πιο ενδιαφέρον στοιχείο λοιπόν, ήταν η διακύμανση και το που θα κατέληγε ο δείκτης της, υπέρ των γαλάζιων, διαφορά. Στο 37`, το ύψος της, έφθασε στους 22 (75-53) και το τελικό σκορ ήταν 81-55, που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι!

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 24-9, 16-20, 22-16, 19-10.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 24-9, 40-29, 62-45, 81-55.

Απόλλων (Α. Κωνσταντινίδης): Ηλιάδης 10 (1), Ορίλι 19 (2), Χάινς 14, Ντάγκλας 6 (2), Τζάκσον 14 (2), Τομπάζος 6 (2), Ελευθερίου 7, Λούις 5 (1), Γεωργίου, Ζντράβιτς.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Α. Δημητρίου, Μαλόουν 4, Στόβερ 12, Τόμας 14 (1), Χιλ 18 (3), Χ. Δημητρίου 2, Κωστή,  Αγγελάκος 5.