Απόλλων και ΑΠΟΕΛ στον τελικό Κ18

0

Στον τελικό του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Κ18 Α’ Κατηγορίας προκρίθηκαν Απόλλωνας και ΑΠΟΕΛ μετά τις νίκες τους επί των Ένωση Νέων Παραλιμνίου και Κεραυνού αντίστοιχα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στην σειρά της ημιτελικής φάσης για τις δύο ομάδες, που θα τεθούν αντιμέτωπες στην τελική φάση, στην οποία η ομάδα που θα φτάσει στις δύο νίκες θα κατακτήσει τον τίτλο. Προβάδισμα έδρας έχει η ομάδα του Απόλλωνα.

ΑΠΟΕΛ – Κεραυνός 72-62

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του τρίτου αγώνα της σειράς για την Ημιτελική Φάση του Πρωταθλήματος, επικρατώντας του Κεραυνού με 72-62 μέσα στο Λευκόθεο, κερδίζοντας την πρόκριση στην Τελική Φάση. Οι «γαλαζοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και πήραν προβάδισμα με 23-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 39-26 υπέρ των γηπεδούχων. Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και αύξησε την διαφορά που τον χώριζε στο σκορ από τον Κεραυνό στους 23 πόντους, με το σκορ να φτάνει στο 56-33 με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Ο Κεραυνός ανέβηκε στην τέταρτη περίοδο, καταφέρνοντας να μειώσει την διαφορά στο σκορ, με τον ΑΠΟΕΛ να παίρνει την νίκη με 72-62. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιώργος Ζαβός με 20 πόντους, ενώ ξεχώρισε και ο Μύθιλλος με 17 πόντους. Από τον Κεραυνό διακρίθηκε ο Μάρκου με 18 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 39-26, 56-33, 72-62

ΑΠΟΕΛ (Λ. Σιακαλλής)

Κανταρτζής 7, Μύθιλλος 17 (1), Χαριδήμου 4 (1), Φιλίππου, Ντουκάν 9 (1), Κ. Ζαβός, Γ. Ζαβός 20 (1), Κυριακίδης.

Κεραυνός (Μ. Ματσεντίδης)

Ανδρέου 10 (1), Θωμά 5, Αριστοδήμου 12, Μάρκου 18 (2), Σέργκι 2, Πατσαλή 2, Παναγιώτου, Δουκανάρης 7, Σταυρινίδης 6.

Απόλλων – Ένωση Νέων Παραλιμνίου 75-48

Με 75-48 επικράτησε ο Απόλλωνας στην έδρα του της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, κάνοντας το 2-1 στην σειρά της Ημιτελικής Φάσης, κερδίζοντας το εισιτήριο για την Τελική Φάση του Πρωταθλήματος. Ο Απόλλωνας από νωρίς μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ και πήρε προβάδισμα με 18-11 στο τέλος της Α’ περιόδου και με 34-26 στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι «γαλάζιοι» συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, φέρνοντας το σκορ στο 52-35 στην τρίτη περίοδο, ενώ με το τέλος του αγώνα η ομάδα της Λεμεσού πήρε την νίκη με τελικό σκορ 75-48. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Σωφρονίου με 21 πόντους. Καλό παιχνίδι για τους γηπεδούχους έκαναν και οι Καμένος, Ηλιάδης και Βιράρτη που σημείωσαν από 9 πόντους και οι Παναγίδης, Πάπε που σημείωσαν από οκτώ πόντους. Από την Ένωση διακρίθηκαν οι Κουμής και Στρατής που σημείωσαν από 11 πόντους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 34-26, 52-35, 75-48