ΑΠΟΠ-ΕΘΑ 60-68: Νικηφόρο κιτρινόμαυρο πέρασμα από την Πάφο!

0

Δεύτερη συνεχόμενη (για πρώτη φορά φέτος) για την ΕΘΑ, στην αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν από λίγο στην αίθουσα «Αφροδίτη», για την 8η αγωνιστική στην κανονική περίοδο του Πρωταθλήματος 1ης κατηγορίας!

Έχοντας για αντίπαλο τον αξιόμαχο ΑΠΟΠ, η ομάδα της Έγκωμης, επικράτησε με 68-60.

Αποτέλεσμα, που ήταν προϊόν της δυνατής άμυνας που παρουσίασαν στην επανάληψη οι παίκτες του Μπιτζάνη, τη στιγμή που αυτοί, του Ασωνίτη, πάλεψαν μεν, έμειναν κοντά στο σκορ, μέχρι και τα τελικά στάδια αλλά η αντίπαλος τους, είχε καλύτερες επιλογές, στα καθοριστικά σημεία.

Η ΕΘΑ ανεβαίνει στον πίνακα, μετά και την αποψινή της επιτυχία!

Ο δε ΑΠΟΠ δείχνει ότι η βελτίωση του, είναι συνεχόμενη και στη συνέχεια, θα μπορέσει να διεκδικήσει νικηφόρα αποτελέσματα!

Σημειώνεται δε, ότι με αυτό το αποτέλεσμα και σε συνδυασμό με τα άλλα δυο (Ομόνοια-ΑΕΚ και ΕΝΠ-ΑΕΛ) οι φιλοξενούμενες ομάδες, μετράνε τρεις νίκες και καμιά, οι γηπεδούχοι (απομένει το αυριανό ντέρμπι, Απόλλωνα-Κεραυνού)

Πρώτο ημίχρονο

Προβάδισμα ελάχιστης τιμής για την ΕΘΑ, ήταν το αποτέλεσμα των προσπαθειών και για τις δυο ομάδες, στο πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Η ΕΘΑ, προηγήθηκε σε αυτό το διάστημα με 34-35 και ενώ στην 1η περίοδο, πάλι προηγήθηκε, με 14-17.

Σε γενικές γραμμές, η εικόνα αυτού του διαστήματος, είχε να κάνει με ένα αργό τέμπο και με δυνατές εκατέρωθεν άμυνες, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα, σε όλη σχεδόν τη διάρκεια και των δυο πρώτων περιόδων. Προβάδισμα , του οποίου η τιμή, έφθασε μια φορά στους 7 πόντους (25-32 στο 16`) και όσον αφορά τον τομέα της παραγωγικότητας στο σκοράρισμα και οι δυο ομάδες, είχαν αρκετές λύσεις, με κανέναν παίκτη, να μη φθάνει σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Ωστόσο, η διαφορά του πρώτου μισού, προμήνυε μιαν αρκετά ενδιαφέρουσα συνέχεια!

Δεύτερο ημίχρονο

Μαζί στο σκορ πήγαιναν οι δυο ομάδες και κατά τα αρχικά στάδια της 3ης περιόδου, με τις δυνατές άμυνες να έχουν και σε αυτό το διάστημα τον πρώτο λόγο. Στο 25` το σκορ πήγε στο 43-43. Ωστόσο στη συνέχεια, η ΕΘΑ κατάφερε να αποσπαστεί με διαφορά 8 πόντων, που ήταν και η μεγαλύτερη, ως εκείνο το σημείο του αγώνα.

Οι κιτρινόμαυροι προηγήθηκαν στο 30` με 46-53.

Σταθερό προβάδισμα στο +9 για την ΕΘΑ στις αρχές της 4ης περιόδου. Στο 34`, το σκορ πήγε στο 54-66, αλλά με 6-0 σερί, ο γηπεδούχος μείωσε σε 60-66!

Χαμένες επιθέσεις εκατέρωθεν στη συνέχεια, με το σκορ να παραμένει χωρίς μεταβολή και ενώ το χρονόμετρο έδειξε το 39`. Βέβαια, πιο πολύ άτυχος ένοιωσε ο γηπεδούχος που ήταν πίσω, αλλά και κοντά στο σκορ και εν τέλει, αυτό του κόστισε.

Πολύτιμη και σημαντική βέβαια, η νίκη για την ΕΘΑ με τελικό σκορ 60-68.