ΑΠΟΠ – Ομόνοια 60-79: Όμοια… Ομόνοια… ωμή νίκη σαν τον πρώτο γύρο!

0

Φαίνεται ότι εκεί στην Ομόνοια, πρέπει να… διαβάζουν πολύ Cyprusbasket!!!

Γιατί το λέμε αυτό; Επειδή κατά το μεσημέρι, γράφαμε για τις συμπτώσεις των σημερινών δυο αγώνων της 14ης αγωνιστικής, με τους αντίστοιχους του πρώτου γύρου και έτσι, στο παιχνίδι που τελείωσε πριν από λίγο στην Πάφο… επανέλαβαν τον τρόπο με τον οποίο, νίκησαν και σήμερα τον ΑΠΟΠ!

Πως δηλαδή; Με την ομάδα της Πάφου, να προηγείται στο ημίχρονο, την Ομόνοια να αντιδρά στην επανάληψη και να φθάνει σε μιαν… ωμή νίκη, επειδή έτσι απλά πρόκειται για νίκη!

Το τελικό σκορ, ήταν 60-79 με πρωταγωνιστή το Νίχολς (25 π) που διακρίνεται στη φωτογραφία (από το αντίστοιχο παιχνίδι του πρώτου γύρου).

Σημειώνεται δε, ότι ο ΑΠΟΠ σκόραρε από μόλις 10 πόντους, στις 2 τελευταίες περιόδους!

Το αποτέλεσμα αυτό, περιορίζει σημαντικά τις ελπίδες του ΑΠΟΠ, τη στιγμή που το «τριφύλλι», διατηρεί τις ελπίδες του για να τερματίσει στην 6η θέση, καθώς εκμεταλλεύθηκε και την προψεσινή ήττα της ΕΘΑ.

Το παιχνίδι

Όλα αυτά έγιναν μετά από ένα παιχνίδι, στο οποίο ο ρυθμός ήταν αργός στο ξεκίνημα και με τους πράσινους, να προηγούνται με 14-15 στο 10λεπτο. Στη 2η περίοδο, το τέμπο έγινε πολύ γρήγορο, με την Ομόνοια να έχει θέματα στην άμυνα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά εύστοχοι.

Έτσι, με επί μέρους σκορ, ο ΑΠΟΠ προηγήθηκε με 40-35 στο ημίχρονο.

Ωστόσο το επί μέρους σκορ, 10-26 που υπήρξε στην 3η περίοδο, ήταν και το βαρόμετρο που έκρινε το νικητή. Τη στιγμή που ο Νίχολς, ήταν ασταμάτητος για την Ομόνοια, της οποίας η άμυνα, περιόρισε τη δράση τον Τέιλορ, το σκορ στο 30`, πήγε στο 50-61.

Πλέον η Ομόνοια είχε το πάνω χέρι και αφού η διαφορά ανέβηκε στους 15, από τις αρχές της 4ης περιόδου και την οποία οι φιλοξενούμενοι συντήρησαν στη συνέχεια και μέχρι τα τελικά στάδια, έφθασαν σε μια σχετικά εύκολη επικράτηση.

Το τελικό σκορ ήταν 60-79.

Διακυμάνσεις – Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 14-15, 26-20, 10-26, 10-18

Σκορ ανά δεκάλεπτο:  14-15, 40-35, 50-61, 60-79.

ΑΠΟΠ (Μ. Ασωνίτης): Στόβερ 8, Χ. Δημητρίου 2, Τέιλορ 18 (1), Αγγελάκος 2, Χιλ 2, Σταύρου, Α. Δημητρίου 2, Πίνγκραμ 26 (6)

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Μπριτ 13 (1), Νίχολς 25 (4), Τρετιακόφ 2, Κάμπελ 4, Χάφι 15, Γεωργακούδης, Καραπατάκης, Στυλιανού, Μάρκου 10 (3), Γκιλ 10 (1).