Ασταμάτητος Αχιλλέας “έπνιξε” με την άμυνα του (και) τον Άτλαντα και προελαύνει!

0

Την ξέφρενη πορεία του συνέχισε ο Αχιλλέας Καιμακλίου στο Πρωτάθλημα της Β1 αφού η ομάδα του Μιχάλη Τσαγγαρίδη ξεπέρασε με σχετική ευκολία -όταν σοβαρεύτηκε στο Β’ ημίχρονο- το εμπόδιο του Άτλαντα, κερδίζοντας τον μέσα στην Παλλουριώτισσα με 64-42 και οδηγεί την κούρσα.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως κορυφαίο τον Ελλαδίτη γκαρντ, Γιώργο Σολδάτο που σημείωσε 18(1) όμως MVP θα έπρεπε να βραβευθεί η ομαδική άμυνα του δευτέρου ημιχρόνου που επέτρεψε στους Πάφιους να πετύχουν μόλις 10(!!!) πόντους σε αυτό το διάστημα.

Καθ’όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι καλαθοσφαιριστές του Θανάση Μαστορή έδειχναν πιο έτοιμοι πνευματικά γι’αυτό το ματς αφού έχοντας αρκετά καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση έβρισκαν ρυθμό από την περιφέρεια.

Τα συνεχόμενα τρίποντα από τους Γάκη, Χρίστου και Χαρίση έδιναν σκορ στους φιλοξενούμενους ενώ πάρα πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο ήταν και ο Χ.Σάββα που πρόλαβε να πετύχει 10 πόντους. Από την άλλη οι γηπεδούχοι με Πάντζιαρο, Σολδάτο και Γαβριήλ έμεναν κοντά στο σκορ όμως η μέτρια αμυντική τους λειτουργία δεν επέτρεπε στην ομάδα του Μιχάλη Τσαγγαρίδη να πάρει ρυθμό από την άμυνα σημειώνοντας και εύκολους πόντους στο τρανζίσιον, κάτι που είναι το σήμα κατατεθέν φέτος για τον Αχιλλέα. Το ημίχρονο έκλεισε με τους “μικρούς” του Θανάση Μαστορή να προηγούνται με 4 (28-32).

Το σκηνικό στην επανάληψη άλλαξε άρδην κυρίως ελέω Αχιλλέα (και των φωνών του Τσαγγαρίδη). Μπολιασμένοι με τόνους ενέργειας οι γηπεδούχοι “έπνιξαν” τον Άτλαντα αγωνιζόμενοι αρκετή ώρα χωρίς καθαρό ψηλό (ούτε Σοφοκλέους, ούτε Αγρότη), πίεσαν κάθε μπάλα βγάζοντας την ομάδα του Άτλαντα από τη ζώνη άνεσης της και με τον Κυριακίδη να μπαίνει στην εξίσωση στο σκοράρισμα οι περσινοί φιναλίστ πέρασαν μπροστά με διψήφια διαφορά (46-36) επιτρέποντας ΜΟΛΙΣ 4 πόντους στους πορτοκαλί στο 3ο δεκάλεπτο!

Οι Καιμακλιώτες δεν είχαν διάθεση να χαλαρώσουν και συνέχισαν μανιασμένοι να πιέζουν στο ίδιο τέμπο τους παίκτες του Άτλαντα όσο η διαφορά συνέχιζε ν’ανεβαίνει με προσωπικό κρεσέντο του Σολδάτου. Οι μόλις 6 πόντοι των φιλοξενούμενων στο 4ο δεκάλεπτο (και 10 συνολικά στο δεύτερο ημίχρονο) δεν άφηναν περιθώρια για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο οι νεοφώτιστοι με τον Αχιλλέα να επικρατεί με 64-42.

*4η συνεχόμενη νίκη (4-0) για τον Αχιλλέα που παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα

**Σήμα κατατεθέν της φετινής έκδοσης των “Πολεμιστών” η… λυσσαλέα άμυνα που έχει εμφυσήσει ο κόουτς Τσαγγαρίδης, δείγμα αυτής το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο

***Οι γηπεδούχοι άφησαν άποντο τον Γάκη στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ στο ίδιο διάστημα ο Χρίστου σημείωσε μόλις 2 πόντους

****Για τον Αχιλλέα ακολουθούν τα ντέρμπι με Αχιλλέα Αγρού (εκτός) και ΕΝΑΔ (εντός) ενώ ο Άτλαντας έχει ρεπό πριν υποδεχθεί τον Αχιλλέα Αγρού.