Αστρονομικό σκορ στο ΕΘΑ – Ομόνοια

0

Σκορ ΝΒΑ είχαμε στην αναμέτρηση της ΕΘΑ με την Ομόνοια με τις δύο ομάδες να προσφέρουν θέαμα. Νικήτρια αναδείχτηκε η ΕΘΑ με 111-93. Η ΕΘΑ μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Η Ομόνοια προσπάθησε να την πλησιάσει χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η ΕΘΑ διατηρείται στην πρώτη θέση του β’ ομίλου μετά από αυτή τη νίκη.

Ο αγώνας:

Πολύ θετικά ξεκίνησε το παιχνίδι η ΕΘΑ που με πέντε πόντους από τον Πακ πήρε προβάδισμα με 5-0. Έπειτα ο Ρόμπινσον μείωσε για την Ομόνοια σε 5-3 με τρίποντο, με την ΕΘΑ να σημειώνει άλλους πέντε πόντους και να φέρνει το σκορ στο 10-3. Οι “πράσινοι” απάντησαν καταφέρνοντας στο 4:16 να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 13-12. Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν στροφές στην συνέχεια του αγώνα και πήραν προβάδισμα με 24-15, δύο λεπτά περίπου πριν την λήξη της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε την ΕΘΑ να προηγείται με 28-20.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου με την Ομόνοια να σημειώνει οκτώ πόντους και την ΕΘΑ επτά, και το σκορ να οδηγείται στο 35-28, στο πρώτο δίλεπτο. Παρόμοιος ήταν ο ρυθμός του αγώνα και στην συνέχεια με το σκορ να φθάνει στο 44-35, στα μισά της περιόδου. Η διαφορά στο σκορ παρέμεινε στα ίδια περίπου επίπεδα, με την ΕΘΑ να προηγείται με 52-41, δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Έγκωμης ανέβασε όμως στροφές στα τελευταία λεπτά καταφέρνοντας να φέρει την διαφορά στους δεκαοκτώ πόντους (61-43) στο τέλος του ημιχρόνου.

Πιο δυνατά μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ομόνοια, δείχνοντας ότι ήθελε να παλέψει τις πιθανότητες της για να διεκδικήσει την ανατροπή του αγώνα και να κυνηγήσει το θετικό αποτέλεσμα. Οι “πράσινοι” με την συμπλήρωση δύο λεπτών στην τρίτη περίοδο μείωσαν την διαφορά στους έντεκα πόντους (65-54) με την ΕΘΑ όμως να απαντάει και να φέρνει ξανά την διαφορά στους δεκαεπτά στο 25:26 με το σκορ να είναι στο 76-59 υπέρ της. Με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου η ΕΘΑ ήταν μπροστά στο σκορ με 12 πόντους διαφορά (86-74).

Μετά την συμπλήρωση δύο λεπτών στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ έφερε την διαφορά στους δεκαεννέα (95-76). Η Ομόνοια έκανε την προσπάθεια της ώστε να μπορέσει να μειώσει στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι διατήρησαν τις αποστάσεις στο σκορ και δεν κινδύνεψαν. Με την ολοκλήρωση του παιχνιδιού η ΕΘΑ πήρε την νίκη με 111-93.