Αυτοκράτορας εναντίον Βασίλισσας, ντερμπάρα και στο τέλος… ΑΠΟΕΛ

1

Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ, να έκανε ίσως το χειρότερο του ημίχρονο επί Τόνι Κωνσταντινίδη και να βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές όμως ο ΑΠΟΕΛ έδειξε χαρακτήρα μεγάλης ομάδας, βγήκε από τη δίνη του πρώτου μέρους και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη επί της μαχητικότατης ΑΕΛ που πάλεψε με ότι είχε όμως έδειξε να μένει από δυνάμεις.
Κορυφαίοι των νικητών στα δικά μας μάτια οι Γκραντ και Πέτερσον με την πληθωρική τους παρουσία ενώ από τους φιλοξενούμενους Χάμιλτον και Παρκς έκαναν ότι περνούσε από το χέρι τους για να φύγει η ΑΕΛ με το διπλό.

Με τις δύο ομάδες να μπαίνουν λίγο μουδιασμένα στο παιχνίδι η ΑΕΛ με σημαντικότατη τη συνεισφορά του Μάριου Μονιάτη προηγήθηκε αρχικά με 9-14. Ακολούθησε ένα προσωπικό κρεσέντο του Χάμιλτον (με 7 προσωπικούς πόντους) και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους διαφορά (12-21). Οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξυπνούν από το λήθαργο και μείωσαν σε 17-21 με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Τζέικ Ο’Μπράιεν όμως οι παίκτες του Κοχ κράτησαν ένα μικρό προβάδισμα και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-26.

Με τρίποντο του Χάμιλτον ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος όμως οι φωνές του Τόνι Κωνσταντινίδη ξύπνησαν τους γηπεδούχους που με 8-0 σερί έφεραν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της. Ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε προσωρινά σε 31-31 και εκεί που όλα έδειχναν πως το μομέντουμ έδειχνε τους γηπεδούχους η τριάδα των Αμερικανών της ΑΕΛ (Κένταν, Χάμιλτον και Παρκς) ξαναπήραν μπροστά και με επιμέρους σερί 17-6 έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά με 37-48!

Μετά το αρχικό 39-50 το παιχνίδι έγειρε προς τους γηπεδούχους. Με τις βόμβες των Ζντράβιτς, Γκραντ και Πέτερσον ο ΑΠΟΕΛ ισοφάρισε σε 52-52 και έβαλε το νερό στ’αυλάκι. Οι φιλοξενούμενοι παρ’όλα αυτά έδειχναν αποφασισμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους ΚΑΙ αυτό το ντέρμπι και με τον Παρκς να ζεσταίνεται προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ. Ένα μίνι ξέσπασμα του Βον όμως με 2 τρίποντα (είχε 0/4 πριν από αυτά) έδωσε αέρα 5 πόντων στους γηπεδούχους για το 65-60.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια και με 6-0 σερί προηγήθηκαν εκ νέου με 65-66 όμως στη συνέχεια έδειξαν να μένουν από δυνάμεις. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-0 και έβαλαν πλώρη για το ροζ φύλλο. Συντηρώντας μια διαφορά 3-6 πόντων ο ΑΠΟΕΛ έλεγχε το παιχνίδι, η ομάδα του Κοχ μείωσε σε 81-78 και το σκηνικό μεταφέρθηκε στη γραμμή των βολών. Τα 2 λάθη του Μάριου Μονιάτη στο τελευταίο λεπτό ήταν καθοριστικά αφού οι γηπεδούχοι επέδειξαν «ολύμπια» ψυχραιμία στις βολές και πήραν τελικά τη νίκη με 84-79.