Break τίτλου στο “Κίτιον” το ΕΞΠΡΕΣ του Λειβαδιώτη!

3

Στο σημαντικότερο παιχνίδι της σεζόν -μέχρι το επόμενο- ο Κεραυνός Στροβόλου άλωσε το Κίτιον κερδίζοντας την Πετρολίνα ΑΕΚ με 66-79 , έκανε το break και βρίσκεται μία νίκη μακριά από τον τίτλο του Πρωταθλητή (νταμπλούχου για την ακρίβεια). Οι Στροβολιώτες πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο και πήραν μια πανάξια νίκη-χρυσάφι μέσα στο άνδρο του μεγάλου τους αντιπάλου. Κορυφαίος των νικητών ο Ντάρελ Ουίλις (με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ) χωρίς να υστερήσει φυσικά κανείς, ενώ από τους ηττημένους ο Ντουρέν με 18 ήταν απελπιστικά μόνος.

Οι Στροβολιώτες μπήκαν με κεκτημένη ταχύτητα από τον 2ο τελικό και με τρίποντο του Κινγκ προηγήθηκαν με 11-2 ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-13. Οι παίκτες του Λείβα έδειχναν να έχουν περισσότερη υπομονή και καθαρό μυαλό και σημαδεύοντας κάθε mismatch έφθειραν τους γηπεδούχους με φοβερή συνέπεια ενώ έτρεξαν ένα σερί 12-1 για να προηγηθούν με 8-25 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου για να γράψει ο Γκίμπσον το 10-25 που ήταν και το σκορ στη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι δε σήκωσαν το πόδι απ’το γκάζι και βάζοντας την ίδια πίεση στη μπάλα συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά με τους παίκτες του Κουκούρη να μοιάζουν σαστισμένοι. Οι ερυθροκίτρινοι δεν έδιναν ούτε 1 εύκολο πόντο στους Λαρνακείς και ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι σούταραν μόλις 2/11 ελεύθερες βολές στο πρώτο ημίχρονο. Ο Κεραυνός προηγήθηκε με 19-43 κάνοντας το ΤΕΛΕΙΟ παιχνίδι με τους γηπεδούχους να μειώνουν απλά σε 25-43 για το τέλος του ημιχρόνου.

Δεδομένα περιμέναμε την αντίδραση της ΑΕΚ αφού σε ΟΛΑ τα φετινά μεταξύ τους παιχνίδια είχαν μεγάλα εκατέρωθεν σερί. Η ομάδα του Κουκούρη συνέχισε να ροκανίζει τη διαφορά (12-0) για να μειώσει μέχρι και τους 12 (31-43) και τον Κεραυνό να έχει κολλήσει στο σκορ για 5 και πλέον λεπτά. Η διαφορά παρέμεινε σε σταθερά επίπεδα μέχρι και το 42-54 με τους Λαρνακείς να προσπαθούν να πάρουν το μομέντουμ του αγώνα όμως ο Στρατηγός Γουέσλι Τσάνελς με 4 συνεχόμενους πόντους μεταξύ των οποίων ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε μαξιλαράκι 16 πόντων στους Κυπελλούχους με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-62.

Τα χρονικά περιθώρια στένευαν επικίνδυνα για την ΑΕΚ που ήθελε να κάνει την απέλπιδα προσπάθεια για τη μεγάλη αντεπίθεση.

Η αντεπίθεση όμως δεν ήρθε ποτέ παρά τις τεράστιες προσπάθειες των κιτρινοπράσινων αφού λίγο η αστοχία από την περιφέρεια και λίγο οι λύσεις των φιλοξενουμένων στο full court press δεν άφηναν περιθώρια στην αρμάδα του Λείβα για να χύσει την καρδάρα με το γάλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-25, 25-43, 45-62, 66-79