Δεύτερη νίκη για την Ελλάδα Κ16 κόντρα στη Κύπρο Κ16

0

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Ελλάδας Κ16 επικράτησε του αντίστοιχου της Κύπρου με τελικό σκορ 74-31, στο τέταρτο παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του ΟΠΑΠ Basketball Camp. Η ομάδα της Ελλάδας ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα, και πήρε μία δίκαιη νίκη. Κορυφαίος του παιχνιδιού ήταν ο Ιωάννης Χατζηβέρογλου με 14 πόντους (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ). Πρώτος σκόρερ της Κύπρου ήταν ο Γιάννης Αχιλλέως με 10 πόντους και ο Άριον Τζον Εντού με 8 πόντους.

Με ένα σερί οκτώ πόντων μπήκε στην αναμέτρηση η Εθνική Ελλάδος στο πρώτο δίλεπτο. Μέχρι το 5′ η Κύπρος μείωσε την διαφορά στους έξι πόντους (10-4), όμως οι φιλοξενούμενοι πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και έλεγχαν το παιχνίδι. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να διευρύνουν την διαφορά στο σκορ σε 26-8, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Εντυπωσιακά συνέχισε η Εθνική Ελλάδος και στην δεύτερη περίοδο, συνεχίζοντας από εκεί που έμεινε από το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι “φιλοξενούμενοι” ήταν ανώτεροι μέσα στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να σημειώσουν δεκαπέντε σερί πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 41-8 υπέρ τους. Στην δεύτερη περίοδο η Κύπρος σημείωσε δύο πόντους, ενώ η Ελλάδα πέτυχε άλλο ένα τρίποντο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Βελτιωμένη ήταν η εικόνα της Κύπρου στην τρίτη περίοδο, σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, με την Ελλάδα όμως να ελέγχει το παιχνίδι. Μέχρι τα μισά της περιόδου η Κύπρος πέτυχε τέσσερις πόντους, και δέχθηκε τρεις, μειώνοντας έτσι σε 47-14. Και στην συνέχεια το παιχνίδι ήταν κυρίως ισορροπημένο, με το σκορ να φθάνει στο 58-20 με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Με παρόμοιο τρόπο συνεχίστηκε ο αγώνας και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το παιχνίδι να είναι κυρίως ισορροπημένο. Η Ελλάδα είχε δημιουργήσει σημαντική διαφορά ασφαλείας στο σκορ, την οποία διατήρησε και αύξησε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, φεύγοντας με την νίκη από το γήπεδο με τελικό σκορ 74-31.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-26, 10-44, 20-58, 31-74

Εθνική Κύπρου Κ16 (Μιχάλης Μιχαήλ): Χριστοφίδης 4, Ηλίαδης 2, Παπαλουκάς 3 (1), Ιασωνίδης, Τέγγερης, Εντού 8, Αλεξάνδρου 2, Αχιλλέως 10, Γεωργιάδης, Παπαϊωάννου 2, Σασάκαρος, Στυλιανού.

Εθνική Ελλάδος Κ16 (Μάνος Μανουσέλης): Κοπακάκης 2, Προίσκος, Μπαζίνας 9 (1), Αλτίνης 6 (1), Ρογκαβόπουλος 6, Ερμείδης 7 (1), Αρσενόπουλος 5 (1), Τσουμάνης 9, Χατζηβέρογλου 14 (3), Γάργαλης 4, Βουλγαρόπουλος 6, Τσουργιάννης 6.