Δελτίο τύπου από Τμήμα επικοινωνίας Anorthosis Basketball

0

Με πολύ καλές εμφανίσεις ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των τμημάτων μας κατά το Σ/Κ που πέρασε, καθώς η ομάδα μας σημείωσε τρεις νίκες, στους πέντε συνολικά αγώνες των αναπτυξιακών της τμημάτων!

Ομάδα Ανδρών Κ18 (2ος όμιλος): Ανόρθωση – Απόλλων 62-48
Ύστερα από μιαν πολύ καλή εμφάνιση, η ομάδα Ανδρών του σωματείου μας, επικράτησε δίκαια στην αναμέτρηση με τη δυνατή ομάδα του Απόλλωνα Λεμεσού, με σκορ 62-48.
Ήταν το παιχνίδι που έγινε στο Γυμνάσιο Ζακακίου.
Η ομάδα μας, είχε αποκτήσει ένα σταθερό προβάδισμα, το οποίο συντήρησε κατά το δεύτερο ημίχρονο, για να φθάσει τελικά στη νίκη, που ήταν και η πρώτη κατά τη φετινή διοργάνωση.
Οι πόντοι και οι συμμετοχές της Ανόρθωσης:
Ασωνίτης 21 (1), Σπύρου 5, Μπούλτρος 7, Σιάντος 2, Αχιλλέως 2, Κορνηλίου 8 (1), Ηλιοδώρου 2, Γκέντες 9, Χίλμαν.

Ομάδα Ανδρών Κ16 (3ος όμιλος): ΑΕΛ – Ανόρθωση 59-24
Άτυχη στάθηκε η ομάδα μας, στον πρώτο της αγώνα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο.
Στο παιχνίδι που έγινε στο «Ν. Σολομωνίδης», ηττήθηκε από τη δυνατή ομάδα της ΑΕΛ με 59-24.
Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια που κατέλαβαν οι παίκτες μας, δεν κατάφεραν να αποφύγουν το άτυχο αυτό αποτέλεσμα, αλλά θα συνεχίσουν την προσπάθεια τους, για καλύτερα αποτελέσματα στη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Ομάδα Γυναικών Κ16 (2ος όμιλος): Ανόρθωση – Απόλλων 64-62 (παράταση)
Ξεκίνημα με το δεξί για τα κορίτσια μας, στην κατηγορία κάτω των 16! Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που έγινε στη Β` τεχνική σχολή Λεμεσού, επικράτησε με 64-62 του Απόλλωνα, σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο νικητής κρίθηκε μετά από 5λεπτη παράταση!
Ήταν μια σπουδαία επικράτηση για την ομάδα μας, που μπήκε με τον καλύτερο τρόπο στο νέο πρωτάθλημα, ενώ το σημερινό παιχνίδι, ήταν από αυτά που «εμπνέουν» τους νέους αθλητές!

Ομάδα Ανδρών Κ14 (2ος όμιλος): Ανόρθωση – Άτλαντας Β` 34-36
Στις λεπτομέρειες και μετά από ένα παιχνίδι, στο οποίο έγινε μάχη για την τελική επικράτηση, έχασαν οι νεαροί μας παίκτες στην ηλικία Κάτω των 14.
Η ομάδα του Άτλαντα Β` νίκησε με 36-34, στην αναμέτρηση που έγινε στο Λύκειο της Αγίας Φύλας.
Ήταν ένα άτυχο αποτέλεσμα, αλλά οι νεαροί μας, πιστεύουν ότι θα έχουν περισσότερη τύχη στη συνέχεια του Πρωταθλήματος.

Ομάδα Γυναικών Κ14 (1ος όμιλος): Ανόρθωση – ΑΕΚ 61-34
Νικηφόρο ξεκίνημα για τη Γυναικεία μας ομάδα Κάτω των 14! Μετά από μιαν αρκετά καλή εμφάνιση, η ομάδα μας, άρχισε τη χρονιά με εντυπωσιακή εμφάνιση, αλλά και νίκη!
Απέναντι στην ΑΕΚ, η ομάδα μας επικράτησε με 61-34 και έδειξε ότι με σκληρή δουλειά, θα μπορέσει να πραγματοποιήσει μιαν πολύ καλή πορεία στο Πρωτάθλημα Γυναικών Κ14.
Η ομάδα μας, είχε ένα σταθερό προβάδισμα από τα αρχικά στάδια, μέχρι να φθάσει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

*Σημειώνεται ότι σύμφωνα με το πρόγραμμα του Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18, η ομάδα μας είχε ρεπό κατά τη 2η αγωνιστική.