Δεν μπόρεσε κόντρα στην Ελλάδα η Κύπρος

0

Την ήττα από την Ελλάδα γνώρισε η Εθνική Νεανίδων, στο πλαίσιο του αγώνα για τις θέσεις 9-16 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Γυναικών Κ18 Β’ Κατηγορίας, με σκορ 79-35.

Η προσοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πλέον στρέφεται στον επόμενο του αγώνα, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (11/8) στις 16:45 για τις θέσεις 13-16. Ο αντίπαλος θα γίνει γνωστός αργότερα εντός της ημέρας.

Η Εθνική Ελλάδος μπήκε πιο καλά στο παιχνίδι και κατάφερε μέχρι το τέλος της Α’ περιόδου να είναι μπροστά στο σκορ με 22-11, ενώ μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου το σκορ οδηγήθηκε στο 36-22.

Με παρόμοιο ρυθμό συνεχίστηκε ο αγώνας στο Β’ ημίχρονο. Με την ολοκλήρωση της Γ’ περιόδου το σκορ πήγε στο 62-32, ενώ με το φινάλε του αγώνα στο τελικό 79-45.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 36-22, 62-32, 79-35

Ελλάδα (Ιωάννης Γερεουδάκης): Γιαννούσιου 5, Καρακασίδου 11, Κασντακλή 2, Κατσαμούρη 2, Βαντσιουρή 8 (2), Χατζηβασιλείου 3 (1), Εζέχα 10, Γκασπαράτου, Κούκη 10, Κριμύλη 16 (3), Κριμιτζά 6, Πράπα 6.

Κύπρος (Αλέξης Λεκισβίλη): Κονομή, Κυριάκου 2, Σάββα, Τέιλορ 3, Βούρκα, Χριστοδούλου 5, Γεωργίου 6, Ιωάννου 4, Α. Κυπριανού 1, Ι. Κυπριανού, Πηλακούτα 10, Θεμιστοκλέους 4.