Δεν τα κατάφεραν οι έφηβοι, έπεσαν κατηγορία.

0

Όσο καλά ξεκίνησε η διοργάνωση για τη Κύπρο στη Β’ κατηγορία του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων, τόσο άσχημα τελείωσε. Οι Έφηβοι μας με τη νίκη τους στην πρεμιέρα απέναντι στην Ιρλανδία γέμισε ελπίδες ότι η ομάδα ήταν έτοιμη για να πετύχει τον στόχο της που δεν ήταν άλλος από την παραμονή στην κατηγορία.

Δυστυχώς όμως εκείνη η νίκη ήταν η μοναδική που έκανε η Κύπρος στη διοργάνωση. Έτσι φτάσαμε στη σημερινή αναμέτρηση (7 Αυγούστου 2016), με αντίπαλο ξανά την Ιρλανδία, για να διεκδικήσουμε την παραμονή στον “τελικό” της τελευταίας θέσης. Ούτε σήμερα όμως η Κύπρος έκανε αυτό που έπρεπε, να νικήσει δηλαδή, ηττήθηκε με 56-72 και τερμάτισε στην τελευταία θέση της διοργάνωσης που οδηγεί στην Γ’ κατηγορία.

Ο αγώνας:

Καλά ξεκίνησε τον αγώνα η Κύπρος που ήταν πολύ εύστοχη, για πρώτη φορά στη διοργάνωση, ενώ επικράτησε και στα ριμπάουντ. Επίσης είχε λίγα λάθη (μόλις 3 στη πρώτη περίοδο). Έτσι, με τον Σταυρινίδη να βρίσκεται σε καλή μέρα, τον Ανδρέου να συμβάλει με τις ασίστ του και τους υπόλοιπους παίχτες να έχουν μπει δυνατά, πήρε προβάδισμα 6 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (18-12).

Ότι έχτισε όμως η ομάδα μας, το χάλασε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Τα ποσοστά ευστοχίας μειώθηκαν, τα λάθη αυξήθηκαν και οι Ιρλανδοί ισορρόπησαν στα ριμπάουντ. Παρά το γεγονός πως φτάσαμε τη διαφορά στους 9 πόντους με το τρίποντο του Χαριδήμου, 7:11 πριν το τέλος του ημιχρόνου (23-14), οι Ιρλανδοί έκαναν ένα απίστευτο 18-2 σερί μέχρι το τέλος και προηγήθηκαν με 25-32!

Το τρίποντο του Χατζηκώστα στο 3ο δεκάλεπτο, πιστεύαμε πως θα ήταν η αφετηρία για την αντεπίθεση (28-32), όμως ο Τρέισι (27 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ήταν ασταμάτητος και έβρισκε πάντα τον δρόμο προς το καλάθι μας, απαντώντας σε κάθε μας ενέργεια. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 14 πόντους (33-47) ενώ απέμεναν 3 λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου και οι ελπίδες χάνονταν.

Έπρεπε να γίνει ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο για να ανατραπεί η διαφαινόμενη ήττα. Αλλά πως να γίνει αυτό, όταν με την έναρξή του ο Χίνεϊ εκτέλεσε με τρίποντο, για να ακολουθήσει ακόμα ένα του Τρέισι και λίγο αργότερα ακόμα ένα από τον Σάλιβαν (51-64). Σε κάθε καλάθι που πετύχαιναν οι έφηβοι μας, οι αντίστοιχοι της Ιρλανδίας έβρισκαν απάντηση. Έτσι το παιχνίδι είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα και η ήττα ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 25-32, 45-53, 56-72.

Κύπρος: Χριστοφίδης, Σοφρωνίου 5, Μύθιλλος 7, Δουκανάρης 2, Λούκοβιτς, Στρατής 3, Χατζηκώστας 10, Χαριδήμου 3, Εύζωνας 12, Ανδρέου 4, Καραμπατάκης, Σταυρινίδης 10.

Ιρλανδία: Ρινγκ, Ντρουμόντ 6, Γκουεμπάιλι 5, Ροκάλ 4, Σάλιβαν 3, Άστον 1, Τρέισι 27, Κάραν 7, Κόμινς, Ο’Ρίλι 5, Χίφι, Χίνεϊ 14.