Δεν τα κατάφεραν οι κορασίδες της ΕΘΑ με Ζήνωνα αλλά άφησαν υποσχέσεις

9

Πρεμιέρα στο Πρωτάθλημα είχαν οι Κορασίδες μας στη δεύτερη αγωνιστική αφού την περασμένη Κυριακή είχαν ρεπό. Η ομάδα μας αγωνίστηκε την Κυριακή 7/10/2018 απέναντι στο Ζήνωνα σε ένα αγώνα ντέρμπι με την ομάδα της Λάρνακας να φεύγει τελικά νικήτρια με 37-48.

Παρ’ όλο που τα κορίτσια μας μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με το τέλος της πρώτης περιόδου με 18-7, σιγά σιγά ο Ζήνωνας άρχισε να μπαίνει στο ματς. Το ημίχρονο έκλεισε υπέρ της ομάδας μας με 27-19. Στο δεύτερο μέρος αλλά ειδικά στην τέταρτη περίοδο η ομάδα μας έχασε τη συγκέντρωση της και μοιραία τον αγώνα με 37-48.

Το τελικό σκορ δεν αντικατοπτρίζει πραγματικά την προσπάθεια που έκαναν τα κορίτσια μας και δεν τους αξίζει. Η ομάδα είναι καινούργια αφού πλέον μπήκαν φέτος στην ομάδα κορίτσια που δεν είχαν πέρσι πολύ χρόνο συμμετοχής και χρειάζονται παιχνίδια για να ανεβάσουν ρυθμούς. Επίσης, υπάρχει και η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία όπου χρειάζεται και εδώ κάποιος χρόνος για να λειτουργήσουν κάποια πράγματα.

Οι πρώτες ενδείξεις για την ομάδα είναι πολύ θετικές απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο με τον ίδιο προπονητή και με προσθήκες.

Επόμενο ματς την ερχόμενη Κυριακή 14/10/2018 στο Στρόβολο απέναντι στον Κεραυνό.

Περίοδοι: 18-7, 27-19 (9-12), 35-31 (8-12), 37-48 (2-17)

ΕΘΑ: Κυπριανού 16(1), Παναγή 6, Λεοντιάδη 2, Αγγελή 2, Γρηγοριάδη 7, Σεραφείμ, Κλεάνθους 2, Charlton 2, Κάσινου, Προδρόμου, Κουλλαπή.