Δευτεριάτικο “περίπατο” στο Αφροδίτη η ΕΝΠ, σκόρπισε τον ΑΠΟΠ με κανονιέρη Ουίλιαμς!

0

Η ΕΝΠ δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στην Πάφο αφού συνέτριψε την ομάδα του ΑΠΟΠ με 59-87. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη των βυσσινί του Κακιούζη και τρίτη συνολικά στο πρωτάθλημα ενώ η ομάδα του Ασωνίτη δεν κατάφερε να πάρει το δεύτερο φετινό ροζ φύλλο αγώνα, γνωρίζοντας την 4η συνεχόμενη ήττα της. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να έχουν σε σπουδαίο βράδυ τον εκπληκτικό Τζόρντιν Ουίλιαμς που σημείωσε 30 πόντους έχοντας μάλιστα το εξωφρενικό 8/12 τρίποντα! Όσον αφορά τους Πάφιους έδειξαν ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο όμως το… εφιαλτικό τρίτο δεκάλεπτο (12-28) δεν άφηνε περιθώρια για κάτι καλύτερο στο σημερινό παιχνίδι.

Οι βυσσινί του Κακιούζη μπήκαν με αποφασιστικότητα στο παρκέ του “Αφροδίτη” και μετά το αρχικό 12-16 έβρισκαν τον τρόπο από τα 6.75 αφού με 3 συνεχόμενα σουτ (Ουίλιαμς (2) και Σέπος) έκλεισαν το εναρκτήριο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 (16-25).

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν και με τον Φίλιπς Τέιλορ να ξεκινά άμεσα την… “απόσβεση” του συμβολαίου του μείωσαν σε 25-31 με 7’ λεπτά να απόμενουν για το ημίχρονο. Κάπου εκεί οι Παραλιμνίτες έκαναν νέο ξέσπασμα και αφού πήραν ρυθμό από την άμυνα (κράτησαν στο 0 τους Παφίτες για τριάμιση περίπου λεπτά) και με αποκορύφωμα νέο τρίποντο του Σέπου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +15 (25-40) και έδειξαν να καθαρίζουν από νωρίς το παιχνίδι. Η ομάδα του Ασωνίτη έβαλε στην εξίσωση τους Χαράλαμπο Δημητρίου και Στόβερ καταφέρνοντας να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα πριν την κόρνα του ημιχρόνου (36-45).

Το 3ο δεκάλεπτο ήταν… εφιαλτικό για τους γηπεδούχους αφού μετά το 40-53 (όπου κρατούσαν μια σχετική επαφή με το σκορ) οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν κάθε διάδρομο προς το βυσσινί καλάθι και με τους Ουίλιαμς και Χόλις να πυροβολούν εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι και τους 28 πόντους (43-71). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 48-73 και η τελευταία περίοδος ήταν φυσικά διαδικαστικού χαρακτήρα αφού έμενε να μάθουμε το τελικό σκορ.

Το highlight της αναμέτρησης συνέβηκε 2:54 πριν το τέλος αφού μετά από τάιμ-άουτ Ασωνίτης και Κακιούζης έριξαν στο παρκέ 2 πεντάδες που αποτελούνταν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από Κύπριους καλαθοσφαιριστές! Εάν δεν απατώμαι αυτή είναι η πρώτη φορά φέτος που συμβαίνει αυτό, αφού έστω και τα τελευταία -σκάρτα- 3 λεπτά είδαμε αγώνα Ά´ Κατηγορίας με 10 γηγενείς καλαθοσφαιριστές στο παρκέ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-25, 36-45, 48-73, 59-87