0

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για τη διαφορά επιπέδου την οποία καλείται να διαχειριστεί σωστά η ΑΕΚ.

Επιτρέψτε μου αρχικά για να βάλουμε σε μία βάση τις σκέψεις μου να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα τα οποία μπορεί κάποιοι να μην τα καταλαβαίνουν.

Και μόνο η παρουσία της ΑΕΚ σε αυτή τη φάση του Εuropecup είναι επιτυχία αφού δεν απέκλεισε τα «Άσπρα χώματα», αλλά την Τσμόκι που παίζει στην VTB. Θα είναι παράλογο και κυρίως άδικο να κρίνουμε την προσπάθεια της ομάδας του Δημήτρη Κουκούρη με γνώμονα τα αποτελέσματα ή τις διαφορές.

Η Βαρέζε δεν είναι στα «κυβικά» της κυπριακής ομάδας και πάλι καλά να λέμε που για 19:17 ήταν κάτι περισσότερο από ανταγωνιστική επί ιταλικού εδάφους. Προσωπικά δεν το περίμενα ειδικά μετά την εικόνα της πρώτης περιόδου.

Η ΑΕΚ μπήκε λίγο παθητικά στην άμυνα και αρκούν δύο στατιστικά στοιχεία για να καταλάβετε τι εννοώ. Η Βαρέζε στο δεκάλεπτο είχε 10 ασίστ και μηδέν λάθη. Αυτό συνέβη λόγω της ανύπαρκτης πίεσης πάνω στη μπάλα από πλευράς παικτών των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο επήλθε σημαντική βελτίωση σε αυτόν τον τομέα, ο Βινάλες ήταν σε καλή κατάσταση επιθετικά και με σωστή μεταφορά της μπάλας πλησίασαν στο καλάθι.

Η ιταλική ομάδα στα τελευταία 43’’ του δεύτερου δεκαλέπτου έτρεξε σερί 9-0 και χάθηκε. Η καλή ομάδα θα… τιμωρήσει κάθε λάθος σου και έτσι έγινε. Τρίποντο, κακή επιλογή, καλάθι και φάουλ, λάθος, καλάθι και φάουλ. Κόρνα για ημίχρονο. Γεια σας… στο +11 η διαφορά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι επιστροφές στην άμυνα ήταν κακές αφού πολλές φορές οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολο καλάθι ακόμη και αν δεν ήταν στον πρωτεύοντα αιφνιδιασμό. Στην επίθεση ο Βινάλες κάποιες φορές παρασύρθηκε από τον ενθουσιασμό σου και πήρε κάποιες βιαστικές επιλογές «ξενερώνοντας» τους συμπαίκτες του.

Όταν ο άλλος πηγαίνει πάνω κάτω και δεν ακουμπάει μπάλα και βλέπει έναν συμπαίκτη του να κάνει τα… δικά του, αυτό θα συμβεί. Θα… χαλαστεί. Λογικό είναι.

Επειδή όμως μέσα από αυτά τα παιχνίδια καλό είναι η ΑΕΚ να κερδίσει και κάτι πέραν των εμπειριών, ας το προσέξουν λίγο αυτό. Η τελική διαφορά των 35 πόντων αδικεί την προσπάθειά που έκαναν στο πρώτο ημίχρονο και χαλάει κάπως την τελική εικόνα που άφησαν.

ΥΓ: Η Βαρέζε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 30 ασίστ!