Διατήρησε την παράδοση κόντρα στη Μάλαγα ο Ολυμπιακός

0

Τις δύο σερί νίκες έφτασε ο Ολυμπιακός στη φετινή Ευρωλίγκα. Για δεύτερη σερί αγωνιστική υποδέχθηκε ισπανική ομάδα –αυτή τη φορά στο ΣΕΦ- με τους Πειραιώτες να «λυγίζουν» την σκληροτράχηλη Μάλαγα με 80-75 σε ένα αρκετά δύσκολο βράδυ παιχνίδι.

Άλλωστε, έπρεπε να διαχειριστούν σωρεία προβλημάτων τραυματισμών (Σπανούλης, Τιλί) με ανέτοιμους τους Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Μάντζαρη, τα οποία τους επηρέασαν επαρκώς σε επίπεδο απόδοσης. Παρ’ όλα τα παραπάνω δίπλωσαν τις επιτυχίες τους και πλέον θα αντιμετωπίσουν τις Μακάμπι Τελ Αβίβ και Χίμκι.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 15η νίκη του Ολυμπιακού με αντίπαλο τη Μάλαγα και η 10η εντός έδρας σε ισάριθμα παιχνίδια!

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να θεμελιώσει μεγάλες διαφορές στο ξεκίνημα και βρήκε ακόμη και στο +13 (35-22). Αναμφίβολα, οι «ερυθρόλευκοι» κινήθηκαν σε υψηλά επίπεδα απόδοσης στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας σωστή κυκλοφορία της μπάλας και τις κατάλληλες αποστάσεις στην άμυνα κρατώντας χαμηλά τη Μάλαγα στο σκορ.

Ο Παπαπέτρου μπήκε «ζεστός» σκοράροντας επτά πόντους με τον Ρόμπερτς να δίνει τον ρυθμό. Εντούτοις, η Μάλαγα βρήκε το τρωτό σημείο στην άμυνα του Ολυμπιακού καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δέχθηκαν πολλές πάσες στην πλάτη που μετατρέπονταν σε εύκολα καλάθια από τον Μούσλι που είχε ήδη φτάσει τους 12π. από την ανάπαυλα.

Έτσι, η διαφορά έφτασε στην ελάχιστη τιμή λίγο στο τέλος του β’ δεκαλέπτου (37-33) με τους Ανδαλουσιάνους να παρουσιάζονται απογοητευτικοί στις βολές (4/11, 36.4%).

Όσα εφαρμόζονταν ευλαβικά στην πρώτη περίοδο πήγαν στράφι για τον Ολυμπιακό που έχει αρκετό δρόμο να διανύσει προκειμένου να φτάσει στο υψηλότερο δυνατό επίπεδο. Τα επιπρόσθετα προβλήματα τραυματισμών αποτελούσαν ανασταλτικό παράγοντα προς τη συγκεκριμένη κατεύθυνση.
Ασταθής ο Ολυμπιακός, θρίλερ στο φινάλε

Η Μάλαγα κυριαρχούσε στα επιθετικά ριμπάουντ μέχρι τα μισά της 3ης περιόδου (9-2). Επομένως, οι Ισπανοί μπορούσαν ν’ ανανεώνουν αρκετές επιθέσεις βρίσκοντας εύκολα καλάθια που τους διατηρούσαν στη διεκδίκηση της νίκης.

Οι γηπεδούχοι πίεζαν πιο αποτελεσματικά στην άμυνα, αλλά ταυτόχρονα έδειχναν αρκετά στατικοί στην επίθεση υστερώντας στη δημιουργία. Κάτι τέτοιο προσέδωσε αυξητική τάση στην υπέρ τους διαφορά που έφυγε εκ νέου στο +10.

Σε γενικές γραμμές παρακολουθήσαμε ένα αρκετά σκληρό ματς με πολλά φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο 33ο λεπτό πραγματοποιώντας σερί 9-1 έχοντας τον Μιλοσάβλιεβιτς ως επιθετική «αιχμή» με δύο σερί τρίποντα (63-56) σε ενάμιση λεπτό.

Συμπτώματα β’ δεκαλέπτου εμφάνισε ο Ολυμπιακός που έπρεπε να στηριχθεί εκ νέου στη δυναμική του άμυνα. Η εμφάνιση πάντως κυμαινόταν σε μετριότατα επίπεδα και απαιτείται σαφής βελτίωση εν όψει συνέχειας.

Λάθη στις επαναφορές, ελάχιστη συγκέντρωση, κάκιστη κυκλοφορία της μπάλας αποτελούσαν μερικά μόνο από τα κακώς κείμενα στην απόδοση των Πειραιωτών.

Η Μάλαγα «ροκάνιζε» τη διαφορά στο -3 έχοντας ως πρωταγωνιστές τους ΜακΚάλουμ και Μιλοσάβλιεβιτς στο 37ο λεπτό (71-68). Επομένως, η άμυνα έπρεπε να δώσει τη λύση για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ν’ αντέχει στις δυσκολίες.

Δύο βολές του Ρόμπερτς και ένα καλάθι του Πρίντεζη έστειλαν την απόσταση στο +7 (75-68), 67 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ωστόσο, ένα αχρείαστο φάουλ έδωσε στον ΜακΚάλουμ την ευκαιρία να ευστοχήσει σε τρεις βολές (75-71).

Κατόπιν, ακολούθησε μάλλον αποστομωτική απάντηση εκ μέρους του Μάντζαρη που «πυροβόλησε» από τα 6.75μ (78-71), 41.8’’ πριν το τελευταίο σφύριγμα. Το έμμεσο τρίποντο του Όγκουστιν πάντως κρατούσε την ομάδα του Πλάθα στη διεκδίκηση του ματς (78-74).

Ο Ολυμπιακός δεν απέφευγε τα λάθη δίνοντας μία κατοχή στη Μάλαγα, αλλά ο Νέντοβιτς πάτησε γραμμή επιστρέφοντας το ανέλπιστο «δώρο» στους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν στη νίκη με 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 37-33, 59-47, 80-75.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μακλίν 6, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοβ 12, Στρέλνιεκς 5 (1), Πρίντεζης 9 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μάντζαρης 9 (1), Ρόμπερτς 9, Μπόγρης, Τόμπσον 15 (2).

ΜΑΛΑΓΑ (Χουάν Πλάθα): Μακάλουμ 14 (1), Ντιάθ 3, Σαλίν 1, Ντίεθ, Μιλοσάβγεβιτς 14 (2), Νέντοβιτς 7, Σερμαντίνι 5, Όγκοστιν 12, Σουάρεθ 7, Μούσλι 12.