Έχασε το ροζ φύλλο, όχι και τις ελπίδες του ο Κεραυνός

0

Με… σκυμμένα τα κεφάλια αποχώρησαν οι παίκτες του Κεραυνού στο πρώτο τους φετινό, ευρωπαϊκό παιχνίδι, χάνοντας στην έδρα της Τσερκάσκι Μάβπι με 75-64 και κινδυνεύουν με πρόωρο αποκλεισμό από το FIBA Europe Cup.

Το τελικό σκορ αδικεί σίγουρα το συνολο του Χριστόφορου Λειβαδιώτη, καθώς στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αντιμετώπισε σαν ίσος προς ίσους τους Ουκρανούς, δίνοντας μάχες σώμα με σώμα. Στο πρώτο ημίχρονο βάδιζε στο μονοπάτι της νίκης και έδειχνε πως μπορούσε να τα καταφέρει πριν έρθει η κακή τρίτη περίοδος που άνοιξε την… ψαλίδα και έδωσε “φτερά” στους γηπεδούχους.

Ο Ιγκόρ Τσουμάκοφ είχε 21 πόντους με 1/2 ελεύθερες βολές, 4/6 δίποντα και 4/6 τρίποντα, όντας ασταμάτητος, ενώ γενικά οι Ουκρανοί είχαν… άστρο έξω από τη γραμμή των 6.75μ, “πληγώνοντας” την περιφερειακή άμυνα του Κεραυνού με 12/26 τρίποντα. Στον αντίποδα, η κυπριακή ομάδα είχε μόλις 4/17 προσπάθειες, γεγονός που δημιούργησε από μόνο του ένα… χάντικαπ 24 πόντων που δεν κατέστη δυνατό να καλυφθεί.

Παρά τη μεγάλη προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κατέστη εφικτή η ανατροπή και το τελευταίο άστοχο σουτ του Τζος Χάγκινς άφησε τη διαφορά στο -11, δυσκολεύοντας το έργο στη ρεβάνς. Ο Χάγκινς, πάντως, ήταν αρχισκόρερ (16 πόντους με 5/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα) του Κεραυνού, ενώ ο πιο… ισορροπημένος ήταν ο ΛαΜάρκους Ριντ με 13 πόντους και 6/8 σουτ εντός πεδιάς.

MVP:
Ο Ιγκόρ Τσουμάκοφ με 21 πόντους και 8/12 σουτ εντός πεδιάς ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει το παιχνίδι, κάνοντας τη διαφορά.

KEY FACTOR:
Ο Μπράντον Γιανγκ τα έκανε… όλα για τους γηπεδούχους. Είχε 12 πόντους με 5/11 σουτ, 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, προσφέροντας παράλληλα σπουδαίες άμυνες στην ομάδα του.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ:
Ο ΛαΜάρκους Ριντ πήρε μετρημένες προσπάθειες, σημειώνοντας 13 πόντους και ήταν παράλληλα συνεπής στην άμυνα και αρκετά συγκεντρωμένος στο διάστημα που αγωνίστηκε.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:
Ο κορυφαίος της προετοιμασία, Ντάρλιν Ουίλις δεν μπόρεσε να μπει στο κλίμα του παιχνιδιού και έμεινε στους 5 πόντους (2/7 σουτ) και στα 4 ριμπάουντ. Το άγχος του… πρωτάρη ήταν εμφανές, αν και το ταλέντο του είναι τόσο μεγάλο που θα επανέλθει δριμύτερος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-17, 14-15, 24-16, 20-16

ΚΕΡΑΥΝΟΣ (Λειβαδιώτης): Ριντ 13, Αμπουκάρ 11, Θεοχαρίδης, Ελευθερίου, Μιχαήλ 3, Κεμπ 7, Χάγκινς 16, Ουίλις 5, Κινγκ 9