Έφτασε κοντά στην… πηγή, αλλά έφυγε διψασμένος ο ΑΠΟΕΛ

0

Ο ΑΠΟΕΛ «χτύπησε» στα ίσα το ματς με τους Ρέντγουελ Γκάνερς Όμπερβαρτ, αλλά στο τέλος δεν άντεξε και γνώρισε την ήττα στα σημεία με 79-74, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής της β’ φάσης του FIBA Europe Cup.

H ομάδα της Κύπρου έκανε υπερπροσπάθεια απέναντι σε ένα νεανικό και ιδιαίτερα καλοδουλεμένο σύνολο, το οποίο υπό τις οδηγίες του Κρις Χουγκάζ δείχνει ένα εξαιρετικό πρόσωπο.

Παρόλα αυτά, ο ΑΠΟΕΛ στάθηκε εξαιρετικά στον αγώνα, με τον Τζίμη Κουστένη να παίρνει… άριστα στην προετοιμασία των παικτών του, οι οποίοι μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο βρέθηκαν στο +7 (42-49) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Η συνέχεια, ωστόσο, ήταν διαφορετική με τους γηπεδούχους να ανακτούν τα ηνία και τους γαλαζοκίτρινους να χάνουν την μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το σκορ στην ισοπαλία στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, μιας και ο Ράιτ δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 42-42, 59-58, 79-74
Ρέντγουελ Γκάνερς Όμπερβαρτ (Χουγκάζ): Κουακουμένσα 7, Τζάκσον 12(1), Καφέρλ 3, Μακνίλι 24(3), Τρέιλορ 6, Μπλάζεβιτς 4, Κούμπερμπατχ 23(1)