Έγραψε ιστορία η Βιρτζίνια, το σήκωσε για πρώτη φορά στο NCAA!

2

Το έπος της Βιρτζίνια είναι γεγονός, καθώς με 85-77 στην παράταση κέρδισε τον φετινό τίτλο στο NCAA απέναντι στο Τέξας Τεκ, κάτι που πετυχαίνει για πρώτη φορά στην ιστορία της.

ε τους ΝτιΆντρε Χάντερ και Κάιλ Γκάι, αφού πρώτα άντεξαν στην ανατροπή από το -10 των Ρεντ Ράιντερς, οι Καβαλίερς κατάφεραν στο έξτρα πεντάλεπτο να αναδειχθούν νικητές και να πανηγυρίσουν το πρώτο τους πρωτάθλημα, σε μια σπουδαία στιγμή στη Μινεάπολη.

Στο παιχνίδι, οι Τζερόμ και Γκάι βρήκαν λύσεις από μακριά για τη Βιρτζίνια, με την άμυνά της ταυτόχρονα να είναι για σεμινάριο, έχοντας βάλει… να σκεφτεί το Τέξας και αυτό αποτυπώθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, που βρισκόταν στο 15-7. Ο Φράνσις απαντώντας με τον ίδιο τρόπο και ο Όουενς κερδίζοντας «μάχες» χαμηλά, έφεραν το ματς στα ίσια μέσα σε 3.5 λεπτά με επιμέρους σκορ 7-15 των τυπικά φιλοξενούμενων, αλλά με τον Μούνεϊ εξαφανισμένο δεν μπορούσαν κάτι καλύτερο από το 24-27 του 17ου λεπτού, για να έρθουν οι Χάντερ και Τζερόμ και να φέρουν προηγούμενη στο ημίχρονο με 32-29 τη Βιρτζίνια.

Η αποστολή να… κοιμήσουν το Τέξας οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μέχρι τα μέσα του έμοιαζαν να γίνονταν απόλυτα κυρίαρχοι με τους ίδιους πρωταγωνιστές κι ένα τρίποντο του Γκάι να «εκτοξεύει» την απόσταση σε διψήφιο νούμερο (53-43). Μορέτι και Φράνσις κράτησαν ζωντανούς τους Ρεντ Ράιντερς και, μόλις ανέλαβε δράση ο Μούνεϊ, ήρθε και η ισοπαλία με ένα γκολ-φάουλ του Οντιάσε στα 3.5 λεπτά για το τέλος (59-59). Ο Χάντερ και ο Ντιακιτέ έκαναν παιχνίδι χαμηλά, αλλά ο Μορέτι είχε την απάντηση στα 91″ για το 65-64, για να έρθει ο Κάλβερ με όμορφη ατομική ενέργεια για το 65-66 στα 35.1″ για την εκπνοή. Ο Τζερόμ βιάστηκε πολύ και ο Οντιάσε έμοιαζε να δίνει τον πρώτο λόγο στα 22″ με 2/2 βολές, αλλά το τρίποντο του Χάντερ στα 12″ ισοφάρισε σε 68-68. Ο Κάλβερ αστόχησε στο μακρινό σουτ και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Ο Μούνεϊ ξύπνησε και το Τέξας έμοιαζε να γίνεται εκείνο αφεντικό στο πρώτο δίλεπτο με καλάθι του για το 70-73. Η αντίδραση των Καβαλίερς ήρθε, όμως, με ένα τρίποντο του Χάντερ να σημειώνει το 75-73 στο επόμενο λεπτό και μια σειρά κακών επιθέσεων του Τέξας να βρίσκει τους «Ιππότες» να «καθαρίζουν» στα τελευταία δευτερόλεπτα, όντες ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών.

Ο ΝτιΆντρε Χάντερ ήταν εκπληκτικός με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ, με τον Κάιλ Γκάι να συμπληρώνει με 24 πόντους. Στην απέναντι πλευρά, με τον Ματ Μούνεϊ σε όχι και τόσο καλή κατάσταση, οι 17 πόντοι του Μπράντον Φράνσις δεν έφταναν.