Έγραψε ιστορία: στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Εθνική Γυναικών!

0

Η Ελλάδα συνέχισε την ξέφρενη πορεία της στο Ευρωμπάσκετ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους “4”, κάνοντας έναν υγιεινό περίπατο κόντρα στην Τουρκία, την οποία “διέλυσε” με 84-55!

Πλέον η ελληνική ομάδα περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Γαλλία-Σλοβακία στα ημιτελικά, το προσεχές Σάββατο (24/6)! Παράλληλα εξασφάλισε αυτόματα τη συμμετοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα για δεύτερη φορά στην ιστορία της μετά το 2010 και ήδη κατέρριψε το ρεκόρ της καλύτερης θέσης της σε Ευρωμπάσκετ (5η, το 2009)!

Στο αγωνιστικό μέρος, η Εθνική ομάδα ήταν άστοχη στα πρώτα λεπτά, δίνοντας την ευκαιρία στην Τουρκία να προηγηθεί με +9 (15-6, 9’13”) λίγο πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά είχαν μόλις 3/13 σουτ εντός πεδιάς (1/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα) και 4 λάθη σε αυτό το διάστημα ενώ η Εβίνα Μάλτση άρχισε το ματς με 0/3 δίποντα και 0/1 τρίποντα, σκοράροντας για πρώτη φορά στο ματς από τη γραμμή των βολών.

Η είσοδος της Λύμουρα στη δεύτερη περίοδο άλλαξε τις ισορροπίες για την Εθνική Γυναικών που βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα, έκανε επιμέρους σκορ 26-15 στη δεύτερη περίοδο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με το καλάθι της Χριστινάκη (27-28, 17’24”)!

Οι Μάλτση και Σπανού ηγήθηκαν επιθετικά της ελληνικής ομάδας που περιόρισε τα επιθετικά ατού της Τουρκίας και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-36. Η τρίτη περίοδος άρχισε με σερί 7-0 για την Ελλάδα που βρήκε λύσεις στην επίθεση με τις Μάλτση, Καλτσίδου (30-43, 21’26”) ενώ περιόρισε τις Τουρκάλες να σκοράρουν μόλις 10 πόντους στην τρίτη περίοδο (40-57). Μάλιστα η Λύμουρα είχε ήδη 7 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ ως το 30′!

Στη συνέχεια το τρίποντο του Καλτσίδου εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 (46-66, 33’12”) ενώ η Φασούλα έκανε το 48-71 στο 35’40” με την ελληνική ομάδα να επικρατεί τελικά με 84-55.

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 30-36, 40-57, 55-84

Τουρκία: Μπίλγκιτς 2, Κόρα 1, Τσακίρ 11, Βαρντάρλι, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10 (2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουορθ 15 (10 ριμπ.), Ιβεγκίν, Σενιουρέκ, Κοκσάλ 6 (2), Ουράλ.

Ελλάδα (Κεραμιδάς): Σταμολάμπρου 6 (2), Σταμάτη, Λύμουρα 7 (1 τριπ., 7 ριμπ., 10 ασ.), Σπυριδοπούλου 3 (1), Μάλτση 25 (6/13 διπ., 3/6 τριπ., 4/4 βολ., 10 ριμπ.), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3 (1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10 (2), Χριστινάκη 9 (1), Φασούλα 6.