Έκανε περίπατο η Φενέρ

0

Ακόμα και χωρίς τους Σλούκα, Νάναλι η Φενέρμπαχτσε νίκησε πολύ πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (76-71) τη Μπεσίκτας στο μεγάλο ντέρμπι του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Στην EuroLeague μπορεί να έχει σκαμπανεβάσματα, στο τουρκικό πρωτάθλημα πάντως η Φενέρμπαχτσε ανεβάζει συνεχώς στροφές. Παρά τις απουσίες του Κώστα Σλούκα και του Τζέιμς Νάναλι η ομάδα του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς νίκησε πολύ εύκολα τη Μπεσίκτας 76-71 στο μεγάλο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής και έφτασε τις επτά σερί νίκες στην Τουρκία, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε την πρώτη περίοδο με διαφορά 11 πόντων, ξέφυγε με +23 στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν απειλήθηκε ουσιαστικά ποτέ από τη Μπεσίκτας. Οι γηπεδούχοι έριξαν τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους μόνο στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Βέσελι (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ), Γκούντουριτς (15 πόντοι) και Γουόναμεϊκερ (10 πόντοι) ήταν οι τρεις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Φενέρμπαχτσε. Οι Γουίμς (12 πόντοι) και Ντε Λίμα (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερς της Μπεσίκτας.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 30-45, 51-65, 71-76