Δια χειρός Ερτέλ η Εφές

0

Η Εφές στο δεύτερο μισό ήταν καλύτερη και πήρε έτσι την νίκη κόντρα στην Ούνιξ με 104-99.

Η Ούνιξ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τον Λάνγκφορντ να εκτελεί όπως θέλει και στο πρώτο μέρος είχε το προβάδισμα 54-49. Μάλιστα εαν δεν είχε ξεκινήσει καλά ο Οσμάν με 13 πόντους στο ημίχρονο η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης οι Τούρκοι ξύπνησαν. Ο Ερτέλ με τους Χάνεϊκατ, Τόμας και Ντάνστον μπήκαν φουριόζοι και η Εφές με ένα επιμέρους 32-20 πήρε το προβάδισμα, το κράτησε μέχρι τέλους και τελικά επικράτησε των Ρώσων.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 49-54, 81-74, 104-99
Εφές Αναντολού (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 20(2), Χάινεκατ 12(2), Μπάλμπαι, Μπράουν 8, Οσμάν 16(4), Κότον, Γέντικ Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 7(1), Όμιτς 4, Ερτέλ 24 (2τρ., 8ασ), Ντάνστον 13 (9ρ.).
Ούνιξ Καζάν (Εβγκένι Πασούτιν): Τζόνσον 10(2), Αντίποφ 5(1), Λάνγκφορντ 25 (4τρ., 9ασ), Παρακχούσκι 20 (10ρ. 2 μπλ.), Κολόμ 11 (1τρ, 8 ασ), Μπάνιτς 6, Βορόνοφ 6, Καρπούκιν, Πάνιν 6(2), Καιμακόγλου 6, Γουίλιαμς 4, Τουμπάκοφ.

MVP
Ο Τόμας Ερτέλ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης έχοντας 24 πόντους με 2 τρίποντα, 8 ασίστ και συνολικά 26 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Key Factor
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το κρίσημο σημείο για την Εφές που μπόρεσε με καλή άμυνα και σωστή κυκλοφορία στην επίθεση να «τρέξει» το 32-20, ανατρέποντας τα μέχρι τότε δεδομένα.

Καλύτερος ηττημένος
Μπορεί ο Κιθ Λάνγκφορντ να ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Ρώσους, όμως ο καλύτερος σε απόδοση ήταν ο Παρακχούσκι έχοντας 20 πόντους, 10 ριμπάουντ και 2 μπλοκ.

Η απογοήτευση
Η άμυνα της Ούνιξ στο τρίτο δεκάλεπτο όπου και δέχθηκε 32 πόντους ήταν καταστροφική για τους Ρώσους.