Το «κυπριακό» Ρέθυμνο υπέταξε τον «Αυτοκράτορα»

0

Το Ρέθυμνο του Τόνι Κωνσταντινίδη πήρε τεράστια νίκη επί του Άρη με 69-60, κάνοντας το «μπαμ» της αγωνιστικής.

Ο Αγώνας
Το Ρέθυμνο ξεκίνησε εκπληκτικά το παιχνίδι, κάνοντας γρήγορα ένα 8-0 σερί, όμως ο Άρης μετά το αρχικό σοκ βρήκε τα πατήματα του, πήρε το προβάδισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 21-14.

Ο Άρης ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 11 (16-29 13′), από εκεί και πέρα όμως το Ρέθυμνο βρήκε τα πατήματα του και με Χριστοδούλου και Arnold να είναι εξαιρετική και στην επίθεση και στην άμυνα, το ημίχρονο έκλεισε στο 34-30

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Ρεθύμνου. Οι παίκτες του Τόνι Κωνσταντινίδη πίεσαν στην άμυνα στο 5 εναντίων 5 και με τους Γιαννόπουλο και Χριστοδούλου να δίνουν λύσεις στην επίθεση έκλεισαν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 50-44.

Ο Άρης γύρισε την άμυνα του σε ζώνη και έφτασε έτσι το ματς στον πόντο (59-58 37′). Σε εκείνο το σημείο ο Talton δήλωσε παρόν, σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους και δίνοντας «αέρα» στο Ρέθυμνο (66-59 39′). Στη συνέχεια ο Άρης συνέχισε να μην βρίσκει σκορ, ο Talton ήταν ψύχραιμος από την γραμμή και το Ρέθυμνο πήρε την μεγάλη νίκη επί του «Αυτοκράτορα» με 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-34, 50-44, 69-60.
Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας, Αρνολντ 11(1), Φιτζπάτρικ 8(2), Τάλτον 19(2), Γιαννόπουλος 11(3), Ράζης, Χριστοδούλου 11 (8 ριμπάουντ), Σαφτενάαρ 5, Καμπερίδης, Εβάλντας 2, Εντουαρντς 2
Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ , Τσαϊρέλης 7,Τζενκινς 4, Κάμινγκς 12(1), Μούρτος 2, Μπάκνερ 7, Ξανθόπουλος , Φλιώνης , Ζάρας 3(1), Σίμτσακ, Καββαδάς 18, Ντραγκίσεβιτς 7(1)

MVP: Ο Gary Talton είχε καθοριστική συμβολή στο τελευταίο δεκάλεπτο, σκοράροντας τους τελευταίους 10 πόντους της ομάδας του Τόνι Κωνσταντινίδη, ενώ συνολικά είχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

KEY FACTOR: Ο Άρης σούταρε με το κακό 9% στα σουτ τριών πόντων (3/33), ποσοστό με το οποίο δύσκολα μπορεί μια ομάδα να διεκδικήσει την νίκη.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Tadija Dragicevic στο ντεμπούτο του έμεινε στους 7 πόντους, μετρώντας μόλις 1/8 τρίποντα.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Βασίλης Καββαδάς ήταν όλα τα λεφτά για τον Άρη σημειώνοντας 18 πόντους, ενώ πολλές φορές έμοιαζε να παλεύει πραγματικά μόνος του…