«Σκόνταψε» στην Πόλη ο Ολυμπιακός…

0

Ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να πάρει την νίκη κόντρα στην Γαλατά και γνώρισε την ήττα από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν με 89-87.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεκίνησαν φανταστικά το παιχνίδι και στο 7′ βρέθηκαν μπροστά με 20-4. Από εκεί και πέρα όμως οι Τούρκοι βρήκαν τα πατήματα τους, την ώρα που η δεύτερη πεντάδα του Ολυμπιακού δεν απέδωσε το ίδιο με την πρώτη. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 38-34 για την Γαλατά.

Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολύ τα πράγματα (63-57), με το τέταρτο να είναι πραγματική… μάχη. Εκεί ο Ολυμπιακός έφτασε στον πόντο με τρίποντο του Σπανούλη (85-84 39′), όμως στη συνέχεια οι παίκτες της Γαλατά ήταν εύστοχοι από την γραμμή των βολών, ο Πρίντεζης κόπηκε από τον Τάιους στο τέλος και οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη, η οποία είναι η πρώτη τους στην φετινή Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-34, 63-57, 89-87.
Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Σμίθ 2, Μίτσοβ 5 (1), Τάιους 10, Τόμπσον 6, Σλιμπ, Πλάις 2, Ντέι 16 (2), Γκιουλέρ 7 (1), Ντίμπλερ 17 (5/5 3π), Ντέντμον 22 (4), Κοσκάλ 2.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μπιρτς 16, Γιάνγκ, Σπανούλης 14 (3), Πρίντεζης 17 (1), Παπανικολάου 2, Μάντζαρης 19 (5/8 3π), Παπαπέτρου, Αγραβάνης , Χάκετ, Λοτζέσκι 15 (3/4 3π).

MVP
Ο Ντέντμοντ ήταν καθοριστικός για την Γαλατά, συμβάλλοντας σημαντικά στην ανατροπή του σκορ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, 4 τρίποντα, 3 ασίστ και 22 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης ήταν συγκλονιστικός σκοράροντας 19 πόντους με 5 τρίποντα, μαζεύοντας 25 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Key Factor
Η Γαλατά πήρε την νίκη πατνώντας σε 2 σημαντικά κομμάτια. Το πρώτο ήταν το 27-2 επιμέρους που έτρεξε στο πρώτο ημίχρονο, με το οποίο πήρε το προβάδισμα (μετέτρεψε το 6-20 σε 33-22) και το δεύτερο ήταν τα τρίποντα, σουτάροντας με το τρομακτικό 59,1% από τα 6,75 (13/22).

Η Απογοήτευση
Ο Έρικ Γκριν ήταν σκιά του εαυτου του, παίρνοντας κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ η μπάλα όποτε έφτανε στα χέρια του, όλα τα «plays» του Ολυμπιακού κόλλαγαν. Ο Αμερικανός τελείωσε το παιχνίδι μόλις με 2 πόντους.