Την «Καζάν»ισε στο ΣΕΦ!

0

Ο Ολυμπιακός σε μια αναμέτρηση που εξελίχθηκε πολύ ευκολότερη από ότι περίμενε, πήρε την νίκη κόντρα στην Ούνιξ Καζαν με 88-59.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, φτάνοντας εύκολα στο +10. Για την Ούνιξ ο μόνος που μπορούσε να κάνει κάτι ήταν ο Λάνγκφορντ, με τον Αμερικανό άσσο να τελειώνει το δεκάλεπτο με 11 πόντους, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει την διαφορά από τη διψήφια τιμή της, (24-16).

Η Ούνιξ προσπάθησε να μειώσει και με ένα γρήγορο 4-0 έκαναν το σκορ 24-20, όμως από εκείνο το σημείο και μετά οι «Ερυθρόλευκοι» ήταν αμείλικτοι. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σε όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο δέχθηκαν μόλις 8 πόντους, σκοράροντας 19 και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-28.

Ο Ολυμπιακός έδειξε πως θέλει να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη πριν την τελευταία… κόρνα. Έτσι οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» και ανέβασαν ακόμα περισσότερο την διαφορά, με την Τρίτη περίοδο να τελειώνει με το σκορ στο 68-42.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία για τους Πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του την ώρα που οι Ρώσοι δεν μπορούσαν να μαζέψουν την διαφορά παρότι ο Ολυμπιακός «χαλάρωσε». Τελικό σκορ στο ΣΕΦ 88-59.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 43-28, 68-42, 88-59.
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1 μπλοκ), Μπιρτς 5 (3 μπλοκ), Γιάνγκ 5, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 10 (4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 11 (1), Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 2, Λοτζέσκι 15 (1), Αθηναίου.
Ούνιξ Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 3, Αντίποφ, Λάνγκφορντ 25 (3), Στολλ 2 (7 ασίστ), Παρακχούσκι 4, Κολόμ 4 (6 ασίστ), Κλιμένκο 3, Βορόνοφ, Πανίν 3 (1), Καϊμακόγλου 6, Ουίλιαμς 9.

MVP
Ο Ματ Λοτζέσκι ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι απολαυστικός, συμβάλλοντας στο ανέβασμα της διαφοράς στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ τελείωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 1 τρίποντο και συνολικά 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

KEY FACTOR
Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν για… σεμινάριο, με τους «Ερυθρόλευκους» να δέχονται μόλις 59 πόντους.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν εξαιρετικός για την Ούνιξ, αλλά μόνος, τελειώνοντας το παιχνίδι με 25 πόντους και 3 τρίποντα ενώ είχε 15 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Η απογοήτευση
Ο Ντάνιελ Χάκετ λίγο πριν το τέλος του αγώνα βρέθηκε στο παρκέ στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Λάνγκφορντ, αποχωρώντας κουτσένοντας και βάζοντας άλλον… μπελά στον Γιάννη Σφαιρόπουλο.