Υπέταξε τη Γαλατά η Ζαλγκίρις!

0

Η Ζαλγκίρις πήρε τη 2η νίκη της στην Euroleague, επικρατώντας της Γαλατάσαραϊ με 87-75.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα μοιρασμένο για τις δύο ομάδες, καθώς η μία ακολουθούσε την άλλη στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να τελειώσουν με (20-20). Στην 2η περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλύτεροι και κατάφεραν να φτιάξουν μία διαφορά την οποία και κράτησαν, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 49-37.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και βρίσκοντας λύσεις από την περιφέρειά έφτασε στο +20 (67-47) με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 69-51. Στην τελευταία περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν πολύ, με τους Τούρκους απλά να μειώνουν στο τέλος σε 87-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 49-37, 67-47, 87-75.

MVP: Ο Μπροκ Μότουμ με 24 πόντους (1/2 βολές, 7/9 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο σε 27’19”) ήταν με διαφορά ο καλύτερος των γηπεδούχων.

KEY FACTOR: Η προσπάθεια της Γαλατασαράι να αντιδράσει στην τελευταία περίοδο αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τη Ζαλγκίρις.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Η αδυναμία των Τούρκων να ακολουθήοσυν την Ζαλγκίρις από το 11′ και μετά.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Σινάν Γκιουλέρ με 15 πόντους ξεχώρισε από την ομάδα του Αταμάν.

Ζαγκίρις (Γιασκεβίτσιους): Πάνγκος 9, Λεκαβίτσιους, Βέστερμαν 16, Σεϊμπούτις 6, Μότουμ 24, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις 9, Λίμα 6, Καβαλιάουσκας 2, Χάρτενσταϊν, Ουλανόβας 6.

Γαλατάσαραϊ (Αταμάν): Πρέλντζιτς 11, Μίτσοφ 5, Τάιους 5, Τόμπσον 2, Σιλμπ 12, Πλάις 4, Ντέι 3, Γκιουλέρ 15, Ντίμπλερ 7, Ντέντμον 11, Κοκσάλ.